Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

6 zaskakujących rad milionerów, którzy przeszli drogę „od zera do milionera”

Ciekawi Cię w jaki sposób milionerzy osiągnęli sukces?

„Traktuj swoje pieniądze tak, jakbyś jutro miał je wszystkie stracić”

I nie chodzi o to, żebyś je wszystkie dziś wydał/-ła! Wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego, ile zarabiasz, jak bardzo jesteś bogaty i jakimi zasobami dysponujesz, nie szastaj pieniędzmi, oszczędzaj i traktuj je z rozsądkiem. Rada ta odnosi się zarówno do pieniędzy prywatnych, jak i firmowych. Nigdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość. Nie wiesz, czy w przyszłym roku czeka Cię kryzys, utrata pracy, czy kolejna pandemia, która sprawi, że stracisz źródło swojego dochodu. Nie wydawaj więcej, niż to konieczne. Oszczędzanie jest domeną milionerów!

Kara Ellen Goldin - amerykańska bizneswoman, założycielka i dyrektorka generalna Hint Water, marki wody smakowej założonej w 2005 roku

„Dokładnie zaplanuj, na co chcesz wydać swoje pieniądze.”

„Jeśli nie wiesz na co chcesz wydać zarobione pieniądze, nigdy ich nie zarobisz.” Brzmi dziwnie? Badania dowodzą, że ludzie bez ściśle określonego celu swojego oszczędzania czy inwestowania mają nawet o 80% mniejszą motywację do osiągnięcia swojego celu i udaje im się zgromadzić majątek o wiele rzadziej niż ludziom, którzy dokładnie wiedzą, czego chcą. Dlatego zawsze określ bardzo konkretnie swój cel. Napisz go na kartce i zerkaj na niego ilekroć będziesz potrzebował motywacji do działania – lub oszczędzania!

Joshua Harris - miliarder, amerykański inwestor private equity i filantrop, współzałożyciel Apollo Global Management , jednej z największych na świecie alternatywnych firm inwestycyjnych

„Wyznaczaj sobie krótko- i długoterminowe cele.”

Jedną z zasad, jakie często daje się początkującym inwestorom to wyznaczanie sobie zarówno krótko- i długoterminowych celów. Rada ta – w przeciwieństwie do wielu innych – nie traci nic na swojej aktualności i obowiązuje przez całe nasze życie. Warto mieć marzenia i plany, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić ich wszystkich. Nigdy nie uważaj listy swoich celów za zamkniętą. Ciągle wyznaczaj sobie nowe cele – nawet wtedy, kiedy przejdziesz już na emeryturę, spłacisz kredyt, wyślesz dzieci na studia. Dzięki poczuciu, że zawsze masz jeszcze coś do osiągnięcia, pozostaniesz aktywny i zmotywowany, a lista Twoich osiągnięć znacznie się wydłuży.

Tom Monaghan – założyciel Dominos Pizza

„Skup się na zarabianiu i pomnażaniu zarobionych pieniędzy”

W obecnej sytuacji ekonomicznej, nie uda Ci się zaoszczędzić tylu pieniędzy żeby zostać milionerem. Dlatego po pierwsze, skup się na zarabianiu jak największej ilości pieniędzy (możesz zmienić pracę, rozwinąć swoje kompetencje, awansować, stworzyć źródło dochodu pasywnego, etc), a następnie przejdź do pomnażania zgromadzonych środków. Oszczędzaj, nie po to, by oszczędzać, ale po to by inwestować. Rób to partiami, inwestuj ostrożnie, ale konsekwentnie, a swoje inwestycje traktuj długoterminowo. 

Inwestowanie wcale nie jest trudne, a dzięki dostępnym obecnie opcjom, nawet Ci oszczędzający, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy na temat rynków inwestycyjnych, mogą pomnażać swoje oszczędności. Niskokosztowe, pasywne inwestycje to produkt inwestycyjny, który jest niezwykle łatwy w obsłudze i nie wymaga od inwestora ani szczegółowych analiz ani czasu poświęcanego na śledzenie rynków. Dostępne dla wpłat już od 100 zł, inwestycje pasywne pozwalają inwestować każdemu, z szansą na pomnożenie oszczędności. Co więcej, dzięki możliwości zasilania ich za pomocą zleceń stałych, będzie Ci łatwiej odkładać pieniądze, gdyż zasilisz swoją inwestycję zanim nawet pomyślisz o tych pieniądzach i zanim… zdążysz je wydać.

Grant Cardone - amerykański przedsiębiorca, inwestor, autor bestsellerowych książek z listy New York Times i mówca motywacyjny

„Nie kupuj domu” 

Ta rada, może budzić wątpliwości. Skoro mam pieniądze, to chyba mogę poprawić sobie komfort swojego życia i kupić przyjemny dom z ogródkiem? Dlaczego miałbym tego nie robić?

Po pierwsze dom to często nie realizacja dążenia o większym komforcie życia, a raczej zakup „dla statusu. Po drugie dom to ogromny wydatek, często związany z kredytem i w sposób oczywisty wymagający sporego zaangażowania – zarówno środków, jak i Twojego czasu. Budowa i wykańczanie kosztuje i trwa zazwyczaj dużo więcej niż nam się na początku wydaje, a zarówno pieniądze zamrożone w nieruchomości przeznaczonej do zamieszkania, jak i czas poświęcony na budowie, mógłbyś przeznaczyć na pomnażania swojego majątku. Błędem jest wydawanie pierwszych dużych pieniędzy na dom. Te pieniądze mogą generować kolejne zyski i właśnie temu powinny posłużyć. Zawsze wydawaj pieniądze rozważnie. Niech każdy grosz ma swoje zadanie do spełnienia. Swój wymarzony dom kupisz w przyszłości.

Gail Corder Fischer – milionerka, współzałożycielka i współzarządzająca Fisher & Company

„Dywersyfikuj źródła dochodu”

Okazuje się, że milionerzy, którzy własnymi rękami zbudowali swój majątek, nie opierają się tylko na jednym źródle dochodu, ale dywersyfikują je, tak aby zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi zmianami na rynku, etc. Dywersyfikacja źródeł dochodu oznacza zwiększanie ich ilości w sposób, który zapobiegnie utracie wpływów, w sytuacji gdy jedno z nich z jakichś powodów „wyschnie”. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Thomasa C. Corleya 65% milionerów, ma trzy źródła dochodu, 45% cztery, a 29% pięć lub więcej.

Dodatkowym źródłem dochodu może być nieruchomość, inwestycja, produkt sprzedawany online, etc. Zastanów się zatem, skąd jeszcze mógłbyś czerpać dochód i postaraj się rozwijać te kanały.

Thomas C. Corley – uznany motywator, mówca i autor książek, który przez pięć lat studiował życie biednych i bogatych ludzi, by pokazać, czym różni się myślenie jednych i drugich

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę