Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Na czym polega magia procentu składanego i dlaczego powinieneś zacząć oszczędzać jeszcze dziś

Co to jest procent składany i co mają do tego... szachy?

Czy znasz legendę o mędrcu Ben Daher, wynalazcy szachów? Legenda ta głosi, że kiedy mędrzec ten przyniósł szachy królowi, zażądał za nie zapłaty w postaci ziaren zboża. Zaproponował, żeby król położył na pierwszym polu jedno ziarno, a na każdym kolejnym dwa razy więcej ziaren niż na poprzednim. Wydaje Ci się, że to niewiele, bo pól na szachownicy jest zaledwie 64? Wyobraź sobie, że zgodnie z tym założeniem mędrzec powinien otrzymać 18 446 744 073 709 551 616 ziaren, czyli ponad 18 trylionów, a by przechować taką ilość, potrzebny jest spichlerz o wysokości 4 m, szerokości 10 m i długości 300 000 000 km. Dlaczego mówimy o tym w kontekście procentu składanego i potencjalnych zysków ze starannie wybranej inwestycji?

Procent składany – ósmy cud świata

Procent składany to sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki od inwestycji doliczane są do wkładu czyli podlegają okresowej kapitalizacji i w ten sposób „składają się” na zysk wypracowywany w przyszłości. Nie bez powodu Albert Einstein nazwał procent składany ósmym cudem świata. Procent składany to bowiem cecha mądrego, długofalowego oszczędzania i efektywnego, długoterminowego inwestowania.

Jak działa procent składany?

Aby lepiej zrozumieć, jak działa procent składany, spójrzmy na prosty przykład poniżej: Przy kwocie inwestycji 20.000 zł ze stopą zwrotu 5%, po roku otrzymasz 1.000 zł zysku. Jeśli co roku będziesz wypłacać i odkładać osiągany zysk, to po 10 latach z początkową kwotą inwestycji 20.000, zyskasz w sumie 10.000 zł a Twój kapitał wyniesie 30.000 zł. Jeśli jednak zainwestujesz 20.000 zł na 10 lat ze stopą zwrotu 5% i roczną kapitalizacją odsetek, kwota Twojej inwestycji będzie co roku rosnąć, a dzięki magii procentu składanego, otrzymasz na koniec zysk 12.577,91 zł, z całkowitą kwotą do wypłaty 32.577,91 zł. W przypadku kapitalizacji odsetki w kolejnych okresach inwestycji, naliczane są nie tylko od kwoty, którą zainwestowaliśmy na początku, ale od kwoty będącej sumą kwoty inwestycji i skapitalizowanych odsetek. Dlatego nie opłaca się wycofywać zysku z inwestycji i “konsumować” go na bieżąco. Warto natomiast szukać takich narzędzi finansowych, które wykorzystują procent składany w pomnażaniu Twoich oszczędności.

Procent składany a zautomatyzowane inwestycje

W przypadku inwestycji w fundusze ETF nie mówimy o tradycyjnych odsetkach, ponieważ wartość funduszu rośnie głównie przez wzrost wartości aktywów oraz dywidendy. Jednak dzięki platformom online, takim jak Moon, możesz samodzielnie zwiększać swoją kwotę inwestycji i liczbę posiadanych jednostek funduszu z każdą kolejną wpłatą. W długim horyzoncie czasowym mocno przełoży się to na Twój wynik. Niezależnie od tego z jaką kwotą rozpocząłeś, zawsze wtedy kiedy dysponujesz wolnymi środkami, zaoszczędziłeś lub otrzymałeś extra gotówkę, możesz „dopalić“ swoją inwestycję. Takie "składanie" w połączeniu z samodyscypliną i długoterminowym myśleniem, daje Ci szansę na zgromadzenie bardzo satysfakcjonującego kapitału, który umożliwi Ci realizację marzeń w przyszłości lub godną, szczęśliwą emeryturę. Albert Einstein zapewne nie mylił się zbyt często, a już na pewno nie mylił się twierdząc, że procent składany jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Inwestując, warto o tym pamiętać, gdyż wykorzystanie go przy pomnażaniu oszczędności to najlepsza i najszybsza droga do wolności finansowej.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę