Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Jesteś początkującym lub nieprofesjonalnym inwestorem? Sprawdź, jakie rady ma dla Ciebie Warren Buffett!

Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak? Poznaj rady Warrena Buffetta.

Oszczędzasz, ale wiesz już, że trzymanie oszczędności na koncie oszczędnościowym czy lokacie mija się z celem? Chcesz pomnożyć swoje oszczędności i zacząć wreszcie inwestować, ale nie wiesz w co? A może jesteś początkującym inwestorem i cały czas szukasz swojej ścieżki? Przeczytaj kilka rad Warrena Buffetta, które – mamy nadzieję – pomogą Ci wybrać najlepszy dla Ciebie model inwestycyjny.

Kim jest Warren Buffett?

Warren Buffett to amerykański inwestor giełdowy i przedsiębiorca, a przy tym dyrektor generalny funduszu Berkshire Hathaway, uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie, zwany także „Wyrocznią z Omaha”. Najlepszym dowodem na jego umiejętności i zmysł inwestycyjny jest fakt, że od lat notowany jest na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”. Warto znać tę postać, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z inwestycjami, gdyż to właśnie on uważany jest przez wielu za mentora w świecie rynków finansowych. Jakimi zasadami się kieruje i jakie rady daje przyszłym, początkującym, a także zaawansowanym inwestorom?

Żyj oszczędnie

Być może Cię to zaskoczy, ale oszczędne życie często charakteryzuje bardzo bogatych ludzi. Warren Buffett nadal mieszka w domu, który kupił wiele lat temu, i nie jeździ najnowszym modelem samochodu. To człowiek, który wyróżnia się niezwykłą dyscypliną i cierpliwością. Powtarza, że to przede wszystkim silna wola oraz ukierunkowanie na cel pomagają w zgromadzeniu środków inwestycyjnych. Radzi, by nie poddawać się inflacji stylu życia, czyli skłonności do wydawania większej ilości pieniędzy wraz ze wzrostem dochodów. Zamiast tego zaleca oszczędzanie każdego dnia i regularne inwestowanie z myślą o spełnieniu marzeń i celów w przyszłości.

Myśl długoterminowo 

Jedna z głównych zasad inwestowania brzmi „Kup i trzymaj”. Zasadzie tej przyklaskuje także Warren Buffett, który przestrzega przed wpadaniem w panikę i poddawaniem się takim emocjom jak strach. Rynki finansowe miewają gorsze dni, tygodnie, a nawet miesiące. Po takim spadku ceny akcji zazwyczaj rosną, co doskonale widać, jeśli spojrzymy na wykresy z wynikami rynków – np. amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500. Jeśli inwestujesz w ETF-y lub fundusze indeksowe, które naśladują skład całej giełdy, nie przejmuj się chwilowymi spadkami i nie pozbywaj się zakupionych aktywów. Panika i strach to – zaraz obok chciwości – najgorsi doradcy młodego inwestora.

Inwestuj w ETFy lub fundusze indeksowe

Warren Buffett wierzy, że warto inwestować w akcje tych spółek lub w te rynki czy sektory, na których doskonale się znamy. Co jednak mają zrobić ci, którzy nie znają się na gospodarce i finansach i nie są w stanie przeprowadzić analizy rynku czy danej spółki? W co mogą zainwestować zwykli ludzie, którym udało się zaoszczędzić choćby niewielkie kwoty? Wyrocznia z Omaha ma radę także dla nich oraz dla wszystkich nieprofesjonalnych i początkujących inwestorów.

Zdaniem Buffetta, osoby, które chcą inwestować, ale którym brak eksperckiej wiedzy, powinny zainwestować w fundusze pasywne indeksowe lub ETF-y. Są to rozwiązania, które automatycznie naśladują wybrane indeksy giełdowe, odwzorowując w swoim portfelu ich skład i proporcje, po to, by na koniec dnia uzyskać taki sam wynik, jaki uzyskała wybrana giełda. Platformą umożliwiającą inwestowanie w fundusze ETF jest Mooninvest, która oferuje proste i zautomatyzowane rozwiązania dla wszystkich osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z pasywnym pomnażaniem oszczędności poprzez inwestowanie.

Więcej o ETF przeczytasz tu: https://mooninvest.pl/produkt/etf, a platformę Moon poznasz lepiej w sekcji: https://mooninvest.pl/produkt/korzysci.

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę

Biernie wcale nie znaczy źle!

Jak pokazują historyczne dane, fundusze pasywne indeksowe osiągają w dłuższym horyzoncie czasowym lepsze wyniki niż tradycyjne fundusze zarządzane aktywnie, którym rzadko kiedy (mniej niż 15%) udaje się pobić wyniki rynku. Inwestycje pasywne, określane przez ich przeciwników biernymi lub bezrefleksyjnymi, oferują potencjalnemu inwestorowi bardzo szeroko zdywersyfikowany portfel inwestycyjny składający się z setek, a nawet tysięcy aktywów. Buffett uważa, że jeśli spojrzymy na giełdę jako całość i w ten sposób w nią zainwestujemy (a jest to możliwe za pomocą właśnie funduszy indeksowych, które automatycznie odwzorowują skład i proporcje wybranej giełdy), to biorąc pod uwagę wartość obecnych na niej spółek, fakt,  że dobrze sobie radzą - a skoro przeszły przez analizy specjalistów i weszły na giełdę, to wolno nam tak założyć - oraz przyszły wzrost gospodarczy, to można mieć uzasadnione nadzieje, że dany rynek jako całość, a także odzwierciedlający jego strukturę fundusz, poradzą sobie dobrze. 

Nie trzeba mieć milionów, by zebrać pierwszy milion…

Co więcej, inwestycje w fundusze pasywne można obecnie zasilać dowolnymi kwotami – w przypadku platformy Mooninvest wystarczy 50 zł! Można to robić regularnie lub okazjonalnie, a czas zaoszczędzony na zdobywaniu wiedzy i analizie (które, jak w przypadku milionów aktywnych inwestorów, i tak często okazują się niewystarczające) przeznaczyć na zwiększanie dochodów lub realizowanie swoich pasji.

Dużą zaletą funduszy indeksowych, co równie często podkreśla Buffett, jest ich niski koszt, związany z pasywnym zarządzaniem i znacznie mniejszą ilością transakcji wykonywanych w ramach dostosowywania i ulepszania portfela. Fundusze pasywne to zatem opcja, którą powinni rozważyć szczególnie początkujący inwestorzy, a także wszyscy ci, którzy po prostu chcą pomnażać swoje oszczędności.

Bardzo szeroka dywersyfikacja ryzyka i model, który z racji swojej budowy pozwala na inwestycję automatyczną, bez ryzyka ludzkiej ingerencji i popełnianych przez człowieka błędów, może okazać się najlepszą formą inwestycji dla wszystkich, którzy chcą inwestować nowocześnie i uciec przed wysoką inflacją.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę