Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

5 złych nawyków finansowych, przez które ciągle stoisz w miejscu

Jeśli nie masz znaczących oszczędności, to prawdopodobnie brakuje Ci pozytywnych nawyków finansowych!

Jeśli pracujesz i zarabiasz, ale nadal nie masz znaczących oszczędności, to prawdopodobnie brakuje Ci pozytywnych nawyków finansowych. Co gorsza, możesz wykazywać zachowania, które negatywnie wpływają na Twoje finanse. Czas to zmienić! Poniżej znajdziesz pięć złych nawyków finansowych, którym możesz się nieświadomie poddawać.

1. Poddajesz się inflacji stylu życia

Zarabiasz coraz więcej, ale nadal nie masz oszczędności? Najwyraźniej dopada Cię inflacja stylu życia. Jest to sytuacja, w której Twoje wydatki rosną proporcjonalnie do wzrostu zarobków. Krótko mówiąc, im więcej zarabiasz, tym więcej wydajesz. Brzmi znajomo? Warto zauważyć, że niektórzy milionerzy nadal jeżdżą starszymi modelami samochodów lub mieszkają w tych samych domach, w których zaczynali swoją karierę.

Powstrzymanie inflacji stylu życia to kluczowy krok w drodze do zgromadzenia majątku. Staraj się nie kupować „dla statusu”, lecz wydawać pieniądze rozsądnie, utrzymując wydatki na stałym poziomie, niezależnie od wyższych dochodów.

Nie oznacza to, że musisz sobie wszystkiego odmawiać. Unikaj skrajności, ponieważ takie zachowania mogą doprowadzić do kompulsywnych zakupów. Świadomie planuj swoje przyjemności, decyduj, co faktycznie ma dla Ciebie znaczenie i na to sobie pozwalaj.

2. Starasz się oszczędzać z tego, co zostało, zamiast z tego, co wpłynęło na konto

„W tym miesiącu postaram się wydawać jak najmniej, a to co zostanie przeleję na konto oszczędnościowe.” Brzmi znajomo? A czy czasem nie kończy się to tak, że na koncie zostaje Ci na koniec miesiąca bardzo mało, a w rezultacie Twoje oszczędności nadal nie są imponujące? 

Zmiana sposobu myślenia jest kluczowa. Już od następnego miesiąca, zamiast oszczędzać to, co zostało, odwróć ten trend. Od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, jeszcze zanim opłacisz wszystkie rachunki, najpierw "zapłać sobie" – przelej 5%, 7%, a nawet 10% ze swojej pensji na konto oszczędnościowe. To, co zostanie na rachunku, to kwota, która musi wystarczyć Ci do końca miesiąca. Proste? A jakie skuteczne!

W ten sposób osiągniesz dwa cele jednocześnie. Zamiast ciągle myśleć o tym, ile Ci zostało i czy możesz sobie na coś pozwolić, oszczędności odkładasz na samym początku. Masz więc mniej pieniędzy na koncie do wydawania, a to skłania Cię do ograniczenia spontanicznych zakupów.

3. Ulegasz emocjom zamiast wydawać pieniądze rozsądnie

Najgorszym doradcą oszczędzającego są emocje. Unikaj zakupów pod wpływem impulsu i staraj się kierować rozsądkiem. Jeśli coś „wpadnie Ci w oko” i zapragniesz to kupić, odłóż transakcję o tydzień. Po tygodniu, na spokojnie wróć do tego i zadaj sobie pytanie, czy na pewno tego potrzebujesz. Przekonasz się, że dzięki takiej technice odroczenia, zrezygnujesz z około 50% zakupów.

Przez tydzień Twoje emocje opadną, a Ty spojrzysz na pierwotny impuls chłodniej. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces w oszczędzaniu, odłóż kaprysy na później. Zobaczysz, że po tygodniu ten zakup wcale nie jest aż tak atrakcyjny, a Ty pogratulujesz sobie osiągnięcia pierwszego małego sukcesu w oszczędzaniu.

Powściągnij emocje także w obliczu promocji i wyprzedaży. Pomyśl, ile niepotrzebnych rzeczy kupujesz w okresie Black Friday czy wyprzedaży sezonowych. Dobrze jest wstrzymać się z niezbędnymi, większymi zakupami do czasu promocji, ale trzeba uważać, by nie dać się ponieść gorączce obniżek i zalewowi newsletterów nakłaniających do odwiedzenia sklepów internetowych. Lepiej zrezygnować z subskrypcji z wyprzedzeniem.

4. Żyjesz ponad stan, wydajesz dla statusu

Wraz z rozpowszechnieniem się kart kredytowych, rozpowszechniło się zjawisko życia ponad stan. Wielu Polaków wydaje więcej niż zarabia, obciążając swoje karty kredytowe. Życie ponad stan często idzie w parze z wydawaniem pieniędzy dla statusu, a tymczasem nie należy wstydzić się oszczędzania. Poza tym, każdy człowiek sukcesu powie Ci, że jego droga zaczęła się właśnie od oszczędzania.

5. Oszczędzasz, ale nie pomnażasz swoich oszczędności

Być może nie masz złych nawyków finansowych, ale nie pomnażasz swoich oszczędności, ponieważ ich nie inwestujesz. Nawet jeśli nie posiadasz eksperckiej wiedzy na temat finansów, brak Ci doświadczenia i czasu, istnieją automatyczne rozwiązania, takie jak platforma Mooninvest, które dają szansę na zwiększanie kapitału.

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę
 

Mooninvest to idealny partner dla Ciebie

Mooninvest umożliwia pasywne inwestowanie w fundusze ETF, a rozwiązania zastosowane na naszej platformie są proste i gwarantują bezpieczeństwo Twoich danych. Utworzenie konta jest całkowicie darmowe, a inwestowanie możesz zacząć już od 50 zł! Więcej o tym, czym są fundusze ETF przeczytasz tu: https://mooninvest.pl/produkt/etf, a platformę Moon poznasz bliżej w sekcji: https://mooninvest.pl/produkt/korzysci.

Dzięki Mooninvest każdy, nawet bez doświadczenia czy wiedzy, może stać się inwestorem.

 

 

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę