Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Jak zaoszczędzić na podróż dookoła świata?

Podróże małe i duże? Sprawdź, jak zaoszczęcić na podróż dookoła świata!

Jeśli marzą Ci się bliższe lub dalsze wyjazdy, podróż życia, wyprawa dookoła świata lub życie cyber nomady i zastanawiasz się, jak zgromadzić fundusz podróżniczy, dzięki któremu będziesz mógł/ mogła spełnić te marzenia, to mamy dla Ciebie kilka cennych rad, które - mamy taką nadzieję - staną się pierwszym biletem w drodze do osiągnięcia Twojego celu.  

Nie odkryjemy Ameryki – musisz zacząć oszczędzać!

No cóż, choć wiemy, że nie będzie to żadne odkrycie, zacznijmy od tego, że każdy wyjazd wymaga określonych funduszy. I o ile dwutygodniowe wakacje odbywasz w ramach urlopu, a niezbędne środki zgromadzisz w stosunkowo krótkim czasie, to podróż życia, wyprawa dookoła świata czy wielomiesięczny wyjazd związany z przerwaniem pracy zarobkowej na dłużej, wymagają już znacznych kwot i stworzenia poduszki finansowej. 

W tym celu musisz regularnie oszczędzać. Skorzystaj zatem z popularnych, sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy na co dzień – przeczytasz o nich TUTAJ, zapanuj nad domowym budżetem i drobnymi wydatkami a także zastanów się nad wyborem najlepszego narzędzia inwestycyjnego, dzięki któremu pomnożysz swoje oszczędności. Samo oszczędzanie, nawet jeśli uda Ci się co miesiąc odłożyć 10% z wpływów (do czego bardzo mocno zachęcamy), może bowiem nie wystarczyć. Regularne oszczędzanie połączone z inwestowaniem i kapitalizacją odsetek, czyli magią procentu składanego (o której przeczytasz TU), to najlepszy i najszybszy sposób, by zgromadzić majątek. Jak inwestować efektywnie? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz produkt finansowy najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i Twojego ryzyka inwestycyjnego.

Załóż osobne konto oszczędnościowe lub dedykowany podróżom portfel inwestycyjny 

W oszczędzaniu pomagają narzędzia finansowe, które pilnują naszej dyscypliny, pomagają w regularnym odkładaniu środków, a także – pomnażają je, by nasza podróż życia mogła zacząć się jeszcze wcześniej. Korzystanie z tego typu narzędzi jest nie tylko niezwykle motywujące, ale także pomaga Ci lepiej planować i kontrolować wydatki oraz proces oszczędzania. Niestety, standardowe konta oszczędnościowe to w dobie obecnej inflacji pieśń przeszłości. Ich oprocentowanie jest śmiesznie niskie i nie wygrywa z inflacją przez co rok za rokiem masz na nim de facto mniej pieniędzy (tracą one na wartości i z czasem możesz kupić za nie mniej). 

Dużo lepszym pomysłem jest założenie portfolio inwestycyjnego z przeznaczeniem na podróż życia. Jest to na przykład możliwe w ramach inwestowania w fundusze pasywne inwestujące w fundusze ETF poprzez naszą mobilną platformę Moon. Otwierasz darmowe konto, wybierasz cel swojej inwestycji – w tym wypadku „Podróże”, a następnie zasilasz ją dowolnie wybranymi kwotami (jednorazowo lub regularnie) - już od 100 zł. Dzięki swojej dywersyfikacji, ETFy charakteryzują się szerokim rozkładem ryzyka, a całkowita automatyzacja sprawia, że opłata za zarządzanie jest niska. Co więcej, nasz produkt jest w 100% transparentny, a to, jak radzi sobie na giełdzie Twoja inwestycyjna rakieta (i setki spółek wchodzących w skład ETFów w ramach naszego funduszu), możesz śledzić na ekranie swojego telefonu. To właśnie nazywamy nowoczesnym funduszem podróżniczym!

Oszczędzaj w podróży

Od zaoszczędzenia kilku lub kilkuset złotych dzieli nas często zaledwie… kilka kliknięć. Nie inaczej sprawy mają się z organizacją podróży. Jeśli mierzysz daleko i chcesz by Twoja podróż trwała jak najdłużej, zacznij interesować się wybraną destynacją dużo wcześniej. Sprawdź, kiedy są najtańsze loty, jacy przewoźnicy obsługują dany kierunek, gdzie najlepiej zjeść, by spróbować lokalnych smaków, a jednocześnie nie zbankrutować. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Śledź blogi podróżnicze oraz strony ludzi, którzy od lat mieszkają w wybranym przez Ciebie miejscu. Dołącz do dedykowanej danemu rejonowi grupy na Facebooku, zadbaj o niskokosztową wymianę walut. Szybko przekonasz się, że można zobaczyć więcej, za mniej, a pieniądze zaoszczędzone w podróży przeznaczysz na kolejny kierunek lub dłuższy pobyt. 

Jeśli nie masz nic przeciwko nieznajomym gościom we własnym domu, możesz także udostępniać pokoje innym podróżnikom i skorzystać z wakacyjnej wymiany, co znacznie obniży koszty wycieczki. W tym celu warto zalogować się na portalu coachsurfing.com, w ramach którego możesz udostępniać za darmo własne mieszkanie innym podróżującym i również za darmo przespać się na kanapie u „lokalsów”  na całym świecie. Jeśli natomiast chcesz wynajmować pokoje w swoim domu, strych, piwnicę, etc za odpowiednią odpłatą, załóż konto na airbnb.pl, a wszelkie wpływy z krótkookresowego wynajmu przelewaj na swój fundusz podróżniczy.

Poszukaj pracy… na wakacjach

Wiele osób, które ponad wszystko cenią podróże i spędzają w nich większość miesięcy w roku, decyduje się bądź pracować zdalnie i prowadzić życie cyber nomady, łącząc się z klientami i wykonując zlecenia w klapkach na plaży, bądź też podejmują się prac dorywczych w miejscu, do którego zmierzają. Jeśli jest taka możliwość, takie dodatkowe zajęcie zarobkowe może okazać się rewelacyjną przygodą, okazją do zawarcia nowych znajomości, nauki języka, a także sposobem na poznanie lokalnych zwyczajów. 

Wiesz już, co zrobić by spełnić marzenia o dalekich podróżach. Życzymy Ci samych pomyślnych wiatrów i pamiętaj, że podróż życia zaczyna się nie wtedy kiedy wsiadasz do samolotu, ale już w momencie, w którym zaczynasz planować, określasz budżet i odkładasz pierwszą złotówkę. Powodzenia!

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę