Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Na czym polega magia procentu składanego i dlaczego powinieneś zacząć oszczędzać jeszcze dziś?

Dzięki wykorzystaniu procentu składanego im dłużej oszczędzasz, tym większe są Twoje zyski!

Albert Einstein nazywał procent składany „ósmym cudem świata”. Robił to nie bez powodu, ponieważ odpowiednie wykorzystanie procentu składanego, pozwala na osiąganie naprawdę wysokich zysków.

Jest to możliwe ze względu na jego specyficzną konstrukcję. Działanie procentu składanego przypomina nieco kulę śnieżną, która, staczając się z góry, nabiera rozpędu i sukcesywnie powiększa swoją objętość. Im pęd jest większy, tym większy jest przyrost.

Czym jest procent składany?

Najbardziej popularnymi sposobami odkładania wolnych środków są lokaty i konta oszczędnościowe. To właśnie te produkty najczęściej wykorzystują moc procentu składanego.

Procent składany jest sposobem na oprocentowanie wkładu finansowego. Struktura tego instrumentu pozwala również na oprocentowanie odsetek, które zostały wypracowane w danym okresie. Dzięki wykorzystaniu procentu składanego im dłużej oszczędzasz, tym większe są Twoje zyski.

Procent składany –  jakie znaczenie ma kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacją nazywa się okres, po którego upływie odsetki zostaną doliczone do kapitału podstawowego. Może być ciągła, dzienna, miesięczna, kwartalna i roczna. Kapitalizacja odsetek jest niezwykle istotna z punktu widzenia procentu składanego. Im częściej będzie następować, tym kapitał będzie szybciej wzrastać.

Kapitalizacja odsetek

Dzięki kapitalizacji miesięcznej wartość inwestycji rośnie z miesiąca na miesiąc. Przy dłuższych okresach kapitalizacji (kwartalnych, półrocznych, rocznych) wartość inwestycji nie wzrasta tak często, a więc całość Twojej lokaty rośnie znacznie wolniej. 

Od razu nasuwa się więc wniosek, że najlepiej wybierać te inwestycje, które oferują częstą kapitalizację. Dodatkowo, przy częstej kapitalizacji (dziennej lub miesięcznej) nawet niewielkie kwoty są w stanie wypracować solidny i atrakcyjny zysk, a wpłacenie większych kwot da jeszcze lepsze wyniki. 


Jak działa procent składany?

Spójrzmy na prosty przykład poniżej: Przy kwocie inwestycji 20.000 zł ze stopą zwrotu 5%, po roku otrzymasz 1.000 zł zysku. Jeśli co roku będziesz wypłacać i odkładać osiągany zysk, to po 10 latach z początkową kwotą inwestycji 20.000, zyskasz w sumie 10.000 zł a Twój kapitał wyniesie 30.000 zł. Jeśli jednak zainwestujesz 20.000 zł na 10 lat ze stopą zwrotu 5% i roczną kapitalizacją odsetek, kwota Twojej inwestycji będzie co roku rosnąć, a dzięki magii procentu składanego, otrzymasz na koniec zysk 12.577,91 zł, z całkowitą kwotą do wypłaty 32.577,91 zł. W przypadku kapitalizacji odsetki w kolejnych okresach inwestycji, naliczane są nie tylko od kwoty, którą zainwestowaliśmy na początku, ale od kwoty będącej sumą kwoty inwestycji i skapitalizowanych odsetek. 

Znaczenie procentu składanego w przypadku oszczędzania

Nominalna stopa zwrotu zależna jest od początkowej wartości inwestycji. Zadaniem procentu składanego jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy oprocentowywany nominał będzie powiększał się z każdym okresem o wysokość odsetek wypracowanych w okresie poprzednim. W ten sposób dochodzimy do konkluzji, że opłaca się oszczędzać dłużej, ponieważ z biegiem czasu oprocentowywana kwota będzie coraz wyższa. Im dłuższe oszczędzanie tym lepsze wyniki. Dlatego nie opłaca się wycofywać zysku z inwestycji i “konsumować” go na bieżąco. 

Procent składany, a zautomatyzowane inwestycje

Równie skuteczną formą powiększania kapitału może być inwestowanie w fundusze ETF, co umożliwia nasza platforma Moonivest. W przypadku funduszy ETF nie mówimy o tradycyjnych odsetkach, ponieważ wartość funduszu rośnie głównie przez wzrost wartości aktywów oraz dywidendy. Jednak z Moonivest możesz samodzielnie zwiększać swoją kwotę inwestycji i liczbę posiadanych jednostek funduszu z każdą kolejną wpłatą, co również w długim horyzoncie czasowym mocno przełoży się to na Twój wynik. Niezależnie od tego, z jaką kwotą rozpocząłeś, zawsze kiedy masz na to ochotę, możesz „dopalić“ swoją inwestycję. Takie "składanie" w połączeniu z samodyscypliną i długoterminowym myśleniem to kolejna szansa na zgromadzenie satysfakcjonującego kapitału.

Więcej o tym, czym są fundusze ETF przeczytasz tu: https://mooninvest.pl/produkt/etf, a platformę Moon poznasz lepiej w sekcji: https://mooninvest.pl/produkt/korzysci.

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę


Albert Einstein zapewne nie mylił się zbyt często, a już na pewno nie mylił się twierdząc, że procent składany jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Inwestując, warto o tym pamiętać, gdyż wykorzystanie go to szybsza droga do wolności finansowej.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę