Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Dochód pasywny – fakty i mity

Czym jest dochód pasywny?

Gdybyśmy chcieli jednym zdaniem wyjaśnić pojęcie dochodu pasywnego, moglibyśmy powiedzieć, że jest to: stałe źródło zysku, które nie wymaga od nas zaangażowania pracy ani czasu. Czy jednak nie brzmi to jak mrzonka? Czy 100% źródła dochodu pasywnego istnieją naprawdę i jakie warunki muszą zostać spełnione, byś mógł w przyszłości zostać rentierem? Poniżej znajdziesz popularne fakty i mity dotyczące dochodu pasywnego, a także kilka sprawdzonych sposobów, które wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, umożliwią Ci zapewnienie sobie źródła takiego zysku, nawet jeśli nie jesteś jeszcze milionerem… 

Zarabiasz, kiedy śpisz, bo dochód pasywny nie wymaga pracy… – MIT

W niemal wszystkich definicjach dochodu pasywnego, wśród epitetów opisujących ten rodzaj źródła dochodu, pojawiają się wyrażenia takie jak:

  • „bez stałego angażowania własnej pracy” lub „bez wkładu własnej pracy”
  • „gdy raz wykonana praca przynosi powtarzalny dochód”
  • „stały, dodatni przepływ pieniężny bez potrzeby angażowania swojego czasu i pieniędzy” itp.

Niestety rzeczywistość potrafi rozwiać nawet najpiękniej opakowaną w słowa teorię, gdyż znaczna większość źródeł dochodu pasywnego wymaga nie tylko zaangażowania pracy na samym początku działalności – pracy, która ma za zadanie bądź wprowadzenie w ruch aktywów bądź stworzenie produktu, który taki dochód pasywny będzie generował, ale także stałego doglądania, konserwacji czy monitorowania. Co więcej, stworzenie takiego produktu może wymagać nie tylko pracy (i to czasami wykonywanej przez dość długi czas), ale także zaangażowania środków finansowych, określonych umiejętności bądź kreatywności. 

100% źródła dochodu pasywnego naprawdę istnieją – FAKT

Skoro mitem jest, że w znacznej większości przypadków stworzenie i utrzymanie dochodu pasywnego nie wymaga od nas żadnej pracy, to czy istnieją jakiekolwiek 100%, „prawdziwe” źródła dochodu pasywnego? Poniżej znajdziesz takie przykłady źródeł zysku pasywnego, które rzeczywiście wymagają jedynie minimalnego wysiłku - wprawienia w ruch koła, które napędzi maszynę. Są to:

  • dywidendy z akcji
  • pieniądze z wynajmu nieruchomości
  • odsetki bankowe
  • wpływy z praw autorskich
  • efektywne, pasywne inwestycje – na przykład w fundusze ETF

Aby stworzyć źródło dochodu pasywnego trzeba mieć dużo pieniędzy – MIT / FAKT

Jeśli spojrzysz na listę powyżej, rzeczywiście możesz odnieść wrażenie, że warunkiem niezbędnym do wzbogacenia się dzięki dochodowi pasywnemu jest posiadanie bądź dużej kwoty pieniędzy do zainwestowania, bądź intratnej nieruchomości. Niewątpliwie jest to najszybsza i najłatwiejsza droga do wypracowania sobie pozycji rentiera. Prawdą jest także, że wiele działalności, które w perspektywie mogą przekształcić się w biznes pasywny, wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Co jednak, jeśli nie jesteś milionerem i nie dysponujesz większą gotówką?

Po pierwsze, aby stworzyć źródło dochodu pasywnego wystarczy niekiedy mieć pomysł, być kreatywnym i przedsiębiorczym lub mieć w ręku fach/ wiedzę / umiejętności, którymi można dzielić się z innymi. Napisanie e-booka, wykonanie serii zdjęć, przygotowanie praktycznego tutorialu czy stworzenie cyklu grafik, a następnie umieszczenie ich w sieci, z możliwością pobierania za opłatą, nie jest kosztownym przedsięwzięciem. 

Podobnie rzecz się ma z inwestycjami, które pozwalają pomnażać nasze oszczędności, a które nie posiadają minimalnego progu wejścia. W takim wypadku, możesz zacząć budować dochód pasywny już od niewielkich wpłat, by następnie zasilać swoją inwestycję za pomocą regularnie zaoszczędzanych kwot. Taka nowoczesna, zautomatyzowana inwestycja – na przykład w fundusze inwestujące w koszyk  ETFów, należy do bardzo nowoczesnych form inwestowania i zarabiania na giełdzie i nie wymaga zaangażowania naszego czasu czy pracy. Jeśli potrzebujesz motywacji, sprawdź jak działają takie fundusze i zobacz, dlaczego regularne oszczędzanie się opłaca.

Dochód pasywny pozwala uzyskać wolność finansową – FAKT

Dochód pasywny to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie wolności finansowej – czyli wypracowanie sytuacji, w której jesteś w stanie utrzymać się jedynie ze źródeł dochodu pasywnego lub posiadasz taki majątek, dzięki któremu nie musisz już więcej pracować. W momencie osiągnięcia wolności finansowej, możesz porzucić pracę „od-do” i zająć się tym, o czym zawsze marzyłeś. Zauważ, że wolność finansowa nie oznacza wcale posiadania góry pieniędzy (którą, jak wiadomo, można bardzo szybko roztrwonić), ale sytuację, w której masz zapewniony stały, regularny dochód pokrywający wszystkie Twoje bieżące wydatki. 

Każdy może stworzyć i utrzymywać się z dochodu pasywnego – MIT

Niestety nie każdy z nas będzie w przyszłości mógł utrzymywać się z dochodu pasywnego. Dlaczego? Jedni powiedzą, że powód jest prosty – pieniądze. Przy obecnym poziomie zarobków, tylko nieliczni Polacy posiadają ich tyle, by móc zainwestować je w sposób, który w przyszłości zapewni im życie rentiera. Nie każdy przedsiębiorca jest równie zaradny, a nie każdy biznes równie udany. Nie każdy też posiada także umiejętności, które pozwolą mu na wytworzenie produktu, który mógłby taki dochód pasywny generować. Co więcej, nie każdy z nas ma na tyle silnej woli i posiada cechy, sprzyjające zbudowaniu takiego źródła. I choć to wszystko to prawda, to jednocześnie można bez wątpienia powiedzieć, że wypracowanie źródła dochodu pasywnego jest w zasięgu każdego człowieka, który jest dostatecznie zdeterminowany i ma wystarczającą samodyscyplinę.

Życie rentiera jest wspaniałe – FAKT

Niewątpliwie brak aktywności zawodowej, a właściwie konieczności podejmowania pracy, w sytuacji, w której jesteśmy już rentierami – czyli w pełni utrzymujemy się z zysku czerpanego z naszego źródła dochodu pasywnego, to bardzo kusząca perspektywa. Osoby, które chcą pozostać aktywne, mogą – dla przyjemności – nadal udzielać się zawodowo, rozwijać swoje kompetencje czy nadzorować działanie swojego biznesu. Pozostali mogą oddać się swoim pasjom, podróżować, czytać książki, uprawiać sport i spędzać czas w dokładnie taki sposób, jaki najbardziej cenią. 

Jeśli Ty także marzysz o tym, by w przyszłości dołączyć do grona szczęśliwych rentierów, pomyśl o zbudowaniu dochodu pasywnego już dziś, a jeśli nie dysponujesz intratną nieruchomością, nie masz milionów do zainwestowania lub jeszcze nie zacząłeś oszczędzać, wejdź na naszą platformę, poznaj zautomatyzowane inwestycje – jeden z doskonałych pomysłów na dochód pasywny - i policz, kiedy będziesz mógł przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli zaczniesz oszczędzać już dziś. To naprawdę może się udać!

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę