Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Emerytura na‌ Twoich‌ własnych‌ zasadach‌

Jak zaoszczędzić na emeryturę i spędzić ją na własnych zasadach? Przeczytaj i oszczędzaj!

Emerytura na Twoich własnych zasadach? To możliwe!

Myśl o emeryturze wywołuje Twój niepokój? Nie chcesz myśleć o tym, jak wyglądać będzie Twoje życie kiedy przestaniesz pracować i zaczniesz polegać na pensji wypłacanej przez państwo? To błąd, bo emerytura to nie kwestia wieku, ale zgromadzonych pieniędzy, a to oznacza, że możesz spędzić ją na własnych zasadach. Poniżej znajdziesz fakty i liczby, które – mamy taką nadzieję – zainspirują Cię do spojrzenia na emeryturę z innej perspektywy i podejścia do tego tematu w nowoczesny i rozsądny sposób.

Krótka historia emerytury i czego możemy uczyć się od mieszkańców Japonii...

W bardzo dalekiej przeszłości starsi ludzie, którzy nie byli już zdolni do pracy, zdani byli na pomoc rodziny, trafiali na ulicę bądź do domów starców. Dopiero w XIX wieku za sprawą Otto von Bismarcka, który ponad 130 lat temu wprowadził pierwszy system emerytalny, państwa zaczęły myśleć o seniorach i zapewnieniu im zabezpieczenia finansowego.

Niestety, obecny system emerytalny w Polsce i pieniądze wypłacane w ramach emerytury obywatelom naszego kraju, nie powinny być traktowane przez nich jako główne źródło utrzymania w przyszłości, a jedynie dodatek do dochodów pozyskiwanych z innych źródeł. 

Nasi dziadkowie i rodzice wychowywali się w realiach, które nie tylko nie umożliwiały inwestycji, ale które nie sprzyjały także edukacji i przekazywaniu dobrych nawyków finansowych kolejnym pokoleniom. W Japonii, dzieci uczą się oszczędzać już na etapie szkoły podstawowej, a japońscy turyści - emeryci, których widzimy w najdalszych zakątkach świata, nie znaleźli się tam dzięki pieniądzom otrzymanym od rządu, a raczej dzięki kapitałowi, który zgromadzili w czasie wielu lat swojej pracy, bądź który odziedziczyli po rodzicach i dziadkach, którzy... także oszczędzali. Trudno się im dziwić, skoro w Japonii sprzedaje się obecnie więcej pieluch dla dorosłych, niż dla niemowlaków. 

W takiej sytuacji (a jak zaraz się przekonasz, wkrótce podobnie będzie w Polsce), oszczędzanie i inwestowanie wydaje się być jedyną słuszną drogą pozwalającą na zapewnienie sobie godnej i szczęśliwej emerytury na własnych zasadach.

Czy wiesz, że... – Twoja emerytura w liczbach i prognozach

W 2020 r. w Polsce na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało ponad 30 osób niepełnoletnich i blisko 40 w wieku emerytalnym. Z prognozy GUS-u wynika jednak, że za 15 lat na 100 pracujących przypadać będzie aż 50 emerytów. Z kolei za 30 lat na 100 pracujących przypadać będzie aż 75 emerytów, co oznacza, że na emeryturę jednego seniora pracować będzie 1,3 osoby.

Dodatkowo,średnia krajowa wynosi obecnie w Polsce około 5.600 zł, podczas gdy średnia kwota polskiej emerytury to 2.500 zł – czyli ponad połowa mniej niż wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Oznacza to, że jeśli będziesz polegać tylko i wyłącznie na rządowym programie emerytalnym, jakość Twojego życia na emeryturze, obniży się dwukrotnie.

Oczywiście demograficzną lukę mogą zapełnić emigranci, ale trudno na 100% przewidzieć, jak pod tym względem będzie kształtował się rynek pracy za 15 czy 30 lat. Być może zaczniemy także inaczej myśleć o emeryturze. Nie jak o wyczekanym czasie odpoczynku, a raczej ekonomicznym przymusie, w wyniku którego pracować będziemy aż starczy nam sił, a emerytura będzie jedynie zapleczem dla seniorów, którzy fizycznie lub psychicznie nie będą już w stanie podejmować się pracy. 

Prognozy i liczby nie wyglądają jak widzisz optymistycznie, dlatego niezależnie od tego czy masz 20, 30, 40 czy 50 lat, pora byś wziął sprawy emerytury w swoje ręce i rozważył możliwości jakie stawia przed Tobą regularne oszczędzanie i mądre inwestowanie.

Im później zaczniesz oszczędzać, tym więcej... stracisz!

Oszczędzanie i inwestowanie z myślą o emeryturze warto zacząć jak najwcześniej. Aby lepiej podkreślić korzyści długofalowego inwestowania, przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi.

Trójka 35-letnich przyjaciół postanowiła zacząć oszczędzać i inwestować przez kolejne 30 lat, aż skończą 65 rok życia. Umówili się, że co miesiąc odłożą 400 zł, co daje 4.800 zł rocznie. Forma inwestycji, którą wybrali oferowała średni roczny zysk w wysokości 7%.

  • Pierwszy z nich zaczął oszczędzać od razu. Przez 30 lat oszczędził 144.000 zł (400 zł x 12 miesięcy x 30 lat), a dzięki 7% stopie zwrotu dysponował kapitałem w wysokości 485.151 zł. 
  • Drugi postanowił rozpocząć oszczędzanie dopiero po roku. W sumie odłożył więc 139.200 zł (400 zł x 12 miesięcy x 29 lat), a dzięki 7% stopie zwrotu, otrzymał kapitał w wysokości 448.612 zł. Więc choć „oszczędził“ 4.800 zł (nie odkładając przez pierwszy rok), koniec końców stracił 36.539 zł! (485.151-448.612)
  • Trzeci z nich wstrzymał się z oszczędzaniem 2 lata, przez co w sumie odłożył 134.400 zł (400 zł x 12 miesięcy x 28 lat) i skończył z kwotą 414.463 zł i choć „zaoszczędził“ 9.600 zł (nie odkładając 400 zł miesięcznie przez dwa lata), to finalnie w stosunku do kolegi, który zaczął oszczędzać od razu, miał na koniec mniej o 70.687 zł! (485.151 zł – 414.463 zł).

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym mniej... będziesz musiał(a) poświęcić.

Powyższy przykład doskonale unaocznia, dlaczego warto zacząć oszczędzać i inwestować z myślą o emeryturze jak najszybciej. Dodatkowo, im wcześniej zaczniesz, tym mniej musisz poświęcić. Dla przykładu – jeśli chciał(a)byś odkładać tyle, by w wieku 60 lat mieć na koncie 1.000.000 zł (milion zł):

  • w wieku 25 lat musiał(a)byś odkładać miesięcznie około 2.381 zł
  • w wieku 35 lat byłoby to już około 3.333 zł miesięcznie
  • a w wieku 45 lat, twoje miesięczne oszczędności musiałaby wynosić 5.556 zł
  •  

Dużo? Fakt. Pamiętaj jednak, że poza oszczędzaniem, które warto rozpocząć już dziś, masz jeszcze możliwość wykorzystania magii procentu składanego i pomnażania swoich oszczędności, na przykład dzięki zautomatyzowanym inwestycjom w fundusze ETF. Jak to wygląda jeśli chodzi o liczby i lata?

Wróćmy do naszego celu – czyli chęci zostania milionerem, a w praktyce zapewnienia sobie szczęśliwej emerytury. Aby go osiągnąć, przy założeniu, że będziesz odkładać 3 tysiące zł miesięcznie, potrzebujesz na to 28 lat. Tymczasem wykorzystując nasze typu platforma Moon masz szansę zostać milionerem już w 14 lat (odkładając tę samą kwotę) lub odkładając tylko połowę (przez ten sam okres – czyli 28 lat). Jak to możliwe? Wysoka stopa zwrotu, niskie koszty i procent składany, dają Ci szansę osiągnąć założony cel nawet dwa razy szybciej! Zainteresowany? Przeczytaj o naszym rozwiązaniu - jak działa platforma Mooninvest.

Najpierw zapłać sobie

Podstawą oszczędzania jest wypracowanie dobrych nawyków finansowych. Jednym z nich jest niewątpliwie trzymanie się zasady, zgodnie z którą, w momencie w którym otrzymujesz wypłatę, powinieneś najpierw "zapłacić sobie". Co to oznacza w praktyce? Zamiast zaczynać od opłacenia rachunków, wydawania reszty "na życie" i przeznaczania na oszczędności jedynie tego, co ewentualnie zostanie Ci na koncie na koniec miesiąca, od razu po otrzymaniu pensji odłóż 10%. To nie wpłynie znacząco na standard Twojego życia, a jeśli rozsądnie i regularnie inwestować będziesz zoszczędzoną w ten sposób kwotę, zobaczysz na jak wiele będzie Cię stać po latach! 

Mamy nadzieję, że udało nam się namówić Cię na to, byś jeszcze dziś zaczął oszczędzać z myślą o swojej emeryturze. Tylko od Ciebie zależy bowiem, jak spędzisz ten czas i czy będziesz w stanie zapewnić sobie taki sam komfort życia, do jakiego jesteś przyzwyczajony. Jeśli chcesz oszczędzać, sprawdź najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy, a jeśli szukasz dobrej, a jednocześnie bezpiecznej i prostej w obsłudze inwestycji, przeczytaj czym są fundusze ETF i dlaczego to właśnie ten rodzaj inwestycji wybierają już miliony przyszłych emerytów na całym świecie.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę