Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Dywersyfikacja – jak inwestować i minimalizować ryzyko

Czym jest dywersyfikacja i dlaczego jest jednym z filarów inwestowania?

Jeśli prowadzisz własną firmę lub pracujesz w firmie oferującej produkty lub usługi, z pewnością spotkałeś się z pojęciem dywersyfikacji. W dużym uproszczeniu, dywersyfikacja to metoda zarządzania ryzykiem polegająca na rozszerzaniu, a przez to różnicowaniu oferowanych produktów lub usług, grup dostawców oraz odbiorców, metod produkcji, a także geograficznych obszarów aktywności gospodarczej. I choć ta definicja odnosi się do działalności gospodarczej, to cel dywersyfikacji – czy to w biznesie czy w inwestycjach, zawsze jest ten sam – zminimalizować ryzyko straty i ewentualny spadek wpływów z jednego źródła, skompensować wpływami z innych źródeł. 

Dywersyfikacja, a inwestowanie

Podobnie ma się sprawa z dywersyfikacją w obszarze inwestowania. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – czyli wszystkich aktywów typu lokaty bankowe, obligacje, akcje, złoto, dzieła sztuki i innych, służących lokowaniu majątku i inwestowaniu - polega na minimalizacji ryzyka inwestycyjnego przez zróżnicowanie części składowych inwestycji tak, aby spadek ceny jednego czy kilku aktywów nie wpływał znacząco na wartość całego portfela inwestycyjnego i by wzrost innych pokrywał – a zgodnie z założeniem także przewyższał ewentualną stratę. 

Zdywersyfikowany portfel z szerokim rozkładem ryzyka to zatem cecha rozważnego i spokojnego inwestowania. Wraz ze zmniejszaniem prawdopodobieństwa straty, zmniejsza się bowiem również szansa na osiąganie wyższych, spektakularnych zysków. Dlatego też zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju inwestorem jesteś. Czy jesteś gotowy podejmować większe ryzyko dla większych zysków i inwestować agresywnie, czy wolisz jednak działać na zasadzie „mniejszej łyżeczki”, stawiając na niższy, ale stabilniejszy zysk i zdywersyfikowany portfel.

Zdywersyfikowane ryzyko a fundusze ETF

Fundusze ETF same w sobie są produktem bardzo zdywersyfikowanym. Wynika to z ich charakteru i budowy. Odwzorowując automatycznie skład wybranego indeksu, składają się z setek a nawet tysięcy aktywów, akcji spółek, obligacji, etc. Co za tym idzie, spadek cen nawet kilkudziesięciu z nich nie wpływa drastycznie na wartość funduszu. Co więcej, jego wyniki odwzorowują średnioroczne wyniki indeksów, które w ujęciu historycznym charakteryzują się stałymi, dość stabilnymi wzrostami. 

To właśnie dlatego inwestowanie w ETFy jest coraz popularniejsze. To jedna z bezpieczniejszych form inwestowania na giełdzie, a w dodatku produkt ten jest niskokosztowy i nie wymaga szczegółowej wiedzy w zakresie rynku finansów czy poświęcania czasu analizom. Pełna automatyzacja ogranicza także do minimum ryzyko związane z czynnikiem ludzkim – w grę nie wchodzą tu emocje czy ludzkie błędy, a w przypadku gotowych produktów - takich jak fundusz oferowany przez Mooninvest - uczestnik nie ma możliwości dokonywania zmian w składzie portfela. 

Co ciekawe, jedynie około 15% inwestorów i aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych udaje się pobić wyniki rynku. Pozostała część traci. Czasami jest to związane ze strachem lub innymi emocjami, ale w dużej mierze wiąże się to ze zbytnią koncentracją portfela inwestycyjnego i agresywnym inwestowaniem. Jeśli zatem interesuje Cię inwestowanie obarczone niższym ryzykiem i jesteś gotów zapłacić za większą stabilność zainwestowanych środków, mniejszą (za to pewniejszą) stopą zwrotu wybieraj mocno zdywersyfikowane inwestycje, takie jak fundusze ETF.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę