Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

6 wskazówek, jak uczyć dzieci o pieniądzach

Edukacja finansowa zaczyna się od rodziców, którzy pokazują, jak zarabiać, oszczędzać i rozsądnie wydawać pieniądze.

Jeśli chcesz nauczyć swoje dzieci zarządzania finansami osobistymi, włącz tę naukę do codziennych czynności i obrazuj ją konkretnymi przykładami. Edukacja finansowa zaczyna się od rodziców, którzy pokazują, jak zarabiać, oszczędzać i rozsądnie wydawać pieniądze. 

W tym artykule przedstawiamy sześć wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić dzieci w świat finansów osobistych.

1. Dawaj dobry przykład

Czas, który przeznaczysz na zdobycie i przekazanie swoim dzieciom wiedzy o dobrych nawykach finansowych może pomóc Tobie i Twoim dzieciom w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych. 

Jedną ze skuteczniejszych metod nauki jest dawanie dobrego przykładu. Pokazuj swoim dzieciom, jak podejmować decyzje finansowe, czym się kierować przy ich podejmowaniu, jak decydować o zakupach oraz, co robić, aby oszczędzać i pomnażać swoje oszczędności. 

2. Rozważ kieszonkowe za drobne prace domowe

Uczenie dzieci zarządzania finansami może być trudne, gdy nie mają na czym ćwiczyć w praktyce. Dawanie drobnych pieniędzy za wykonywanie prostych prac domowych jest jednym ze sposobów, aby pomóc im zrozumieć związek między pracą, a dochodem. 

Możesz też porozmawiać z nimi o swojej pracy i o tym, jak zarabiasz pieniądze, oraz dlaczego ważne jest zarządzanie zarobionymi środkami, aby utrzymać styl życia, na którym zależy Twojej rodzinie. 

To, jak szczegółowo będzie ta rozmowa wyglądała zależy wyłącznie od Ciebie. Na początek nawet podstawowe informacje mogą okazać się bardzo istotne. 

3. Naucz ich budżetowania i oszczędzania

Pokaż dzieciom, jak planować wydatki i skąd brać pieniądze na oszczędzanie. Możesz to zrobić na podstawie przyznawanego im kieszonkowego. Jeżeli mają dług, najpierw niech go spłacą, następnie część odłożą na oszczędności, a resztę przeznaczą na drobne wydatki. Na małych kwotach nauczą się zarządzania, co będzie cenną umiejętnością w przyszłości.

W przypadku młodszych dzieci warto rozważyć zakup skarbonki, do której mogą odkładać zaoszczędzone pieniądze. Starszym dzieciom pomóż otworzyć konto oszczędnościowe. Naucz ich korzystania z karty debetowej, obliczania odsetek od oszczędności, zysków z inwestycji oraz innych ważnych elementów zarządzania finansami, takich jak obliczanie kosztów i zysków.

Przeczytaj również: Jak zacząć oszczędzać pieniądze? 10 sprawdzonych sposobów.

4. Rozmawiaj i edukuj o długach i kredytach

Kredyty mogą być pomocnym narzędziem poprawienia stylu życia lub sytuacji finansowej. Niestety to również obciążanie, a w niektórych przypadkach bardzo poważny problem. Jeszcze zanim Twoje dzieci dorosną do wieku, w którym będą mogły samodzielnie zaciągnąć kredyty, porozmawiaj z nimi na temat ich skutków i konsekwencji. 

Choć rozmowa na ten temat może być pomocna, większy efekt przyniesie nauka przez praktykę. Jeśli dziecko chce nowy telefon, grę czy konsolę, możesz pożyczyć mu pieniądze na zakup i oczekiwać regularnej spłaty. Aby pokazać prawdziwy obraz kredytów, możesz rozważyć naliczanie odsetek za zwłokę. Dzięki temu Twoje dzieci lepiej zrozumieją, z jakimi emocjami to się wiąże i jak kredyty wpływają na jakość i styl życia.

5. Rozmawiaj o codziennych decyzjach finansowych

Każda okazja jest dobra, by pokazać dzieciom, jak ważne jest świadome podejmowanie decyzji zakupowych. Szczególnie takie momenty, jak prośba w sklepie o słodycze czy nową zabawkę. Nawet jeżeli stać Cię na te rzeczy, porozmawiaj z dziećmi, jak codzienne decyzje finansowe i zakupowe mogą wpływać na przyszłą sytuację finansową całej rodziny. 

Porozmawiaj o kosztach i utraconych możliwościach (np. kupienia ciekawszej lub większej przyjemności: rozrywki lub większej zabawki) w związku z regularnym kupowaniem słodyczy, zabawek lub gier wideo. Pokaż dziecku, jak wpływa to na Twoją i jego zdolność do oszczędzania i realizowania innych, większych celów.

Możesz również pokazać, że większe zakupy, takie jak nowy telefon, tablet czy komputer, mogą wymagać czasu na oszczędzenie pieniędzy, co będzie doskonałym wstępem do budżetowania i planowania wydatków. 

Przeczytaj również: 5 nawyków zakupowych, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze.

6. Pokaż im, jak pieniądze mogą rosnąć dzięki inwestowaniu

Gdy wprowadzisz już podstawowe zagadnienia związane z planowaniem finansowym i budżetowaniem, warto porozmawiać z dziećmi o inwestowaniu. Pokaż im, jak mogą użyć swoich pieniędzy, aby stopniowo i systematycznie budować swój majątek wraz z biegiem czasu.

Możesz zacząć to robić z naszą platformą Mooninvest, która umożliwia inwestowanie w fundusze ETF, które są jedną z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych. Więcej o ETF przeczytasz tutaj: https://mooninvest.pl/produkt/etf, a platformę Mooninvest poznasz lepiej w sekcji: https://mooninvest.pl/produkt/korzysci.

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę