Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Jak uzyskać wolność finansową – 5 prostych kroków

Wolność finansowa? To wcale nie brzmi zbyt pięknie! Zobacz, jak ją osiągnąć.

Wolność finansowa – jak dobrze to brzmi! W końcu każdy z nas chciałby być „wolny”, a jeśli dodatkowo nasza wolność miałby wiązać się z finansowym aspektem życia to niewątpliwie każdy z nas chciałby taki stan prędzej czy później osiągnąć. Czym jednak jest wolność finansowa, a czym z pewnością nie jest? Dlaczego tak niewielu udaje się ją uzyskać i jak to zrobić? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu poniżej.

Czym jest wolność finansowa, a czym na pewno nie jest?

Zacznijmy od tego z czym z pewnością – mimo powszechnego mniemania - nie wiąże się pojęcie „wolności finansowej”. Nie jest to bowiem sytuacja, w której zupełnie nie musisz liczyć się z pieniędzmi. Wolność finansowa nie oznacza opływania w luksusach, ciągłych dalekich podróży, noszenia markowych ubrań czy jadania w drogich restauracjach.

Wolność finansowa to stan, w którym nie musisz pracować po to, aby się utrzymać. To pieniądze, które pokrywają Twoje miesięczne wydatki, ale które nie pochodzą jednocześnie z Twojej regularnej aktywności zawodowej. 

Oczywiście, każdy z nas żyje na innym poziomie i ma inne koszty utrzymania. Przyjmijmy jednak, że mówiąc o wolności finansowej, nie mówimy tu o sytuacji opisanej powyżej i życiu w luksusach, którym cieszyć się może zaledwie garstka bardzo bogatych ludzi, którym bądź udało się zbić majątek bądź po prostu go odziedziczyli, ale o sytuacji, w której stać Cię na opłacenie rachunków i życie na przyzwoitym poziomie – bez chodzenia do pracy.

Wolność finansowa to zatem swego rodzaju emerytura, która nie polega na wsparciu państwa i która nie zależy od Twojego wieku  ani od tego czy jesteś multimilionerem, a od ilości zgromadzonych przez Ciebie pieniędzy. Co ciekawe, wolność finansową może osiągnąć każdy, bez względu na zarobki. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

5 kroków do osiągnięcia wolności finansowej

  1. Bądź konsekwentny! Wolność finansową mogą osiągnąć tylko Ci, którzy dokładnie wiedzą czego chcą i konsekwentnie do tego dążą. Ćwicz samodyscyplinę i silną wolę. Wyrób w sobie pozytywne nawyki finansowe i jasno określ swoje cele. Taka lista doskonale motywuje do działania i przypomina o tym, do czego zmierzasz.
  2. Walcz z inflacją stylu życia. Właściwe nastawienie i motywacja pozwolą Ci nie poddawać się inflacji stylu życia! Im więcej zarabiasz, tym więcej wydajesz? Z pewnością zaobserwowałeś to zjawisko na własnym przykładzie i nie musimy tłumaczyć Ci, jak to jest, że Twoje wydatki rosną wraz z dochodami. Dążąc do wolności finansowej, ograniczaj inflację stylu życia, żyj poniżej swoich możliwości finansowych i unikaj życia ponad stan.
  3. Oszczędzaj! Życie poniżej Twoich możliwości finansowych pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Regularne oszczędzanie jest właściwie niezbędne w drodze do wolności finansowej (chyba że posiadasz już źródło dochodu pasywnego, o którym piszemy poniżej). Oszczędzanie nie jest proste, jednak istnieją sposoby, dzięki którym z pewnością uda Ci się regularnie, co miesiąc odłożyć określoną kwotę – najlepiej jeśli będzie to około 10% Twoich miesięcznych przychodów.
  4. Inwestuj długoterminowo. To, co uda Ci się zaoszczędzić warto zainwestować. Same oszczędności nie wystarczą bowiem, by uzyskać wolność finansową w wieku, który byłby dla Ciebie satysfakcjonujący. Zgromadzone oszczędności musisz pomnażać, najlepiej za pomocą narzędzi inwestycyjnych o szerokim rozkładzie ryzyka i wykorzystujących procent składany, czyli dokonujących stałej kapitalizacji odsetek. Długoterminowe inwestycje tego rodzaju – na przykład w fundusze ETF, pozwolą Ci zgromadzić majątek, który będzie dobrym zapleczem bądź startem do Twojej wolności finansowej.
  5. Zbuduj źródło dochodu pasywnego. Zgromadzony w ten sposób majątek warto wykorzystać do zbudowania źródła dochodu pasywnego, który jest najlepszym sposobem na osiągnięcie wolności finansowej. Dochód pasywny zapewnia Ci stały dopływ środków, bez konieczności angażowania w proces zarabiania pieniędzy Twojej pracy lub czasu. Oczywiście stworzenie takiego źródła dochodu wymaga choćby minimalnych aktywności (przynajmniej na początku), a czasami wiąże się także z „doglądaniem” i „konserwacją” produktu czy usługi. Na dłuższą jednak metę, dzięki dochodowi pasywnemu będziesz mógł porzucić pracę od-do, przejść na emeryturę na własnych zasadach i osiągnąć wymarzoną wolność finansową. Więcej o budowaniu dochodu pasywnego przeczytasz tu.

Jak widzisz osiągnięcie wolności finansowej nie jest niemożliwe. Jedyne czego potrzebujesz to dobry plan, samodyscyplina i konsekwentne działania zmierzające do celu. Przy odpowiednim nastawieniu i dzięki regularnemu oszczędzaniu i inwestowaniu, z pewnością uda Ci się, zrealizować marzenia, a dobra wiadomość jest taka, że oszczędzać i inwestować możesz – a nawet powinieneś – zacząć jeszcze dziś!

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę