Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.
Jesteś początkującym inwestorem? Sprawdź 7 zasad, o których musisz pamiętać.
Szukasz sposobu na pomnażanie swoich oszczędności? Wiesz już, że trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie, na dłuższą metę się nie opłaca, gdyż inflacja zjada większość Twoich zysków i zastanawiasz się, jak inaczej ulokować wolne środki? A może wahasz się, czy inwestowanie jest dla Ciebie? Poznaj 7 podstawowych zasad inwestowania dla początkujących i przekonaj się, że inwestowanie wcale nie jest takie trudne.
Emocje to najgorszy doradca każdego inwestora. Staraj się nie panikować i nie podejmować żadnych decyzji zbyt pochopnie. Pokonaj nie tylko strach, ale także chciwość. Wyłącz emocje, włącz zdrowy rozsądek. Zamiast emocjami kieruj się analizą, opiniami ekspertów, wiedzą. Dzięki nim zyskasz więcej! Pamiętaj także, by nie zaczynać inwestować w momencie kiedy kierują tobą silne emocje, znajdujesz się w ciężkim lub przełomowym momencie swojego życia lub czekają Cię ważne wydarzenia rodzinne.
Warren Buffett, jedna z najważniejszych postaci świata inwestycyjnego, zwykł radzić początkującym inwestorom, by inwestowali tylko w to (w te spółki, sektory, rynki, etc.), na jakich się znają. Jasnym jest, że znajomość branży pomaga w przewidywaniu trendów, co jednak jeśli nie mamy eksperckiej wiedzy na temat żadnego rynku, a chcemy zainwestować pieniądze, na przykład w akcje (w końcu to na giełdzie zarabia się najlepiej!)?
Nie musisz znać wszystkich produktów finansowych i być ekspertem od inwestowania, żeby zostać inwestorem i zacząć gromadzić majątek. Doskonałą opcją dla inwestorów bez szczegółowej wiedzy na temat rynku akcji są fundusze indeksowe inwestujące w fundusze ETF, które automatycznie odwzorowują „skład” wybranego indeksu, przez co są mocno zdywersyfikowane i pozwalają Ci stać się współudziałowcem setek najlepszych spółek świata. Co więcej, inwestycja w fundusze ETF nie wymaga Twojego zaangażowania czasowego ani wiedzy eksperckiej. Ty wpłacasz pieniądze za pomocą aplikacji lub platformy online i zasilasz swoją inwestycję wtedy, kiedy chcesz, a cała giełda pracuje na Twój zysk.
Jeśli chcesz zainwestować, zrób to, ale nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności. Zostaw sobie część środków „na czarną godzinę”, tak byś w momencie nagłej potrzeby finansowej, nie był zmuszony przerywać inwestycji. Pamiętaj, że nie wszystkie produkty inwestycyjne cechują się wysoką płynnością i w większości przypadków stracisz potencjalny zysk z inwestycji lub znacznie go pomniejszysz. Najlepsze inwestycje to te długoterminowe, dlatego zawsze zostaw sobie trochę pieniędzy na nagłe, nieprzewidziane wydatki, a w ten sposób stworzona poduszka bezpieczeństwa zabezpieczy Cię przed stratami związanymi ze zrywaniem inwestycji przed czasem.
Z umiarem i rozsądkiem wiąże się także inna zasada inwestowania, która mówi o tym, by inwestować łyżeczką, a nie chochlą. Co to oznacza? Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności w jednym miejscu i w jednym czasie. Zadbaj o to, by Twój portfel był zdywersyfikowany, inwestuj partiami, po mału. Pozwoli Ci to nie tylko zmniejszyć koncentrację portfela ale także uśrednić ceny zakupu. Właśnie to różni rozważne inwestowanie od kasyna i hazardu.
Jak już wspomnieliśmy, najlepsze inwestycje to te długoterminowe. Im dłużej oszczędzasz czy inwestujesz, tym większa stopa zwrotu. Nie bez powodu jedna z popularnych strategii inwestycyjnych brzmi „Kup i trzymaj” i wymaga „trzymania” się zakupionych akcji nawet wtedy, kiedy ich wartość spada (dzień, tydzień, a nawet miesiąc). Rynki cechują się zmiennością, ale na dłuższą metę odnotowują wzrosty. Dlatego nie ulegaj emocjom, uzbrój się w cierpliwość, myśl perspektywicznie i nie rezygnuj z inwestycji w momencie spadku. Niech długofalowa perspektywa i wizja wolności finansowej, którą będziesz mógł cieszyć się w przyszłości, będzie Twoim głównym motywatorem.
Niestety, w przypadku większości produktów inwestycyjnych prowizje i opłaty „zjadają” dużą część zysków z inwestycji, dlatego zawsze bardzo dokładnie czytaj regulamin i przyglądaj się wszystkim zapisom dotyczącym prowizji.
Jeśli chcesz maksymalnie zwiększyć swój realny zysk wybieraj inwestycje niskokosztowe – takie jak zautomatyzowane inwestycje w fundusze ETF. Fundusze te automatycznie odwzorowują giełdę i nie wymagają analizy i zarządzania przez człowieka, dzięki czemu w przypadku tej inwestycji płacisz zazwyczaj mniej niż w przypadku klasycznych, zarządzanych aktywnie funduszy inwestycyjnych.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, a co za tym idzie dywersyfikacja ryzyka to podstawa bezpiecznego inwestowania. Co to oznacza i na czym polega w praktyce? Nie inwestuj wszystkich pieniędzy w jeden rodzaj inwestycji, w akcje jednej spółki, itp. Tworząc swój własny portfel inwestycyjny, wybieraj różne produkty inwestycyjne lub postaw na rozwiązania, które z natury są zdywersyfikowane, tak jak na przykład fundusze ETF, na które składają się udziały w akcjach setek spółek notowanych na danej giełdzie. W ten sposób zamiast „obstawiać” akcje kilku firm, otrzymujesz gotowy, zdywersyfikowany koszyk składający się z setek akcji i obligacji. Jeśli wartość kilku, a nawet kilkudziesięciu z nich spada, nadal setki z nich odnotowują wzrost. Na tym właśnie polega zróżnicowanie portfela inwestycyjnego i szeroki rozkład ryzyka.
Nie musisz być milionerem, żeby zacząć inwestować. Dzięki nowoczesnym instrumentom finansowym i ich elastyczności, możesz rozpocząć swoją inwestycję już od niewielkiej kwoty. W tym wypadku ważne jednak jest to, by oszczędzać i inwestować regularnie, zasilając swoją inwestycję raz na tydzień, miesiąc czy rok. Zauważ, że dzięki wykształceniu w sobie pozytywnych nawyków finansowych, jesteś w stanie co miesiąc odkładać określoną kwotę, a taka oszczędność nie kosztuje Cię wielu wyrzeczeń. Z drugiej strony, na przestrzeni lat, regularne zasilanie długoterminowej inwestycji, naprawdę potrafi zrobić różnicę w zakresie końcowej kwoty. Jeśli jesteś ciekaw, jak regularne inwestycje przekładają się na stopę zwrotu, przeczytaj nasz artykuł o procencie składanym.
Jak zaoszczędzić na emeryturę i spędzić ją na własnych zasadach? Przeczytaj i oszczędzaj!
Dochód pasywny stałe źródło zysku, które nie wymaga od nas zaangażowania pracy ani czasu. Czy jednak nie brzmi to jak mrzonka? Czy istnieją naprawdę w pełni pasywne źródła dochodu?
Podróż dookoła świata to niezapomniana przygoda i wspaniałe doświadczenie, które pozostaje w pamięci na całe życie. Jeśli marzysz o takiej podróży, już dziś pomyśl o tym, skąd pozyskać środki na jej sfinansowanie.