Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Fundusze inwestycyjne, a ETF – czym się różnią i które wybrać

Czym są ETFy i czym różnią się od funduszy inwestycyjnych?

Jeśli szukasz sposobu na efektywną inwestycję, z pewnością bierzesz pod uwagę zainwestowanie swoich środków w fundusze inwestycyjne. Być może zastanawiasz się także jaki rodzaj funduszu wybrać i czym różnią się od tradycyjnych funduszy, coraz popularniejsze fundusze ETF. Poniżej znajdziesz krótkie porównanie obu narzędzi inwestycyjnych, które pozwoli Ci zrozumieć podstawowe różnice między tymi.

Portfel inwestycyjny, jego dywersyfikacja i ryzyko

Fundusze ETF to indeksowe fundusze giełdowe odzwierciedlające skład i proporcje wybranego indeksu, a także dążące do jak najwierniejszego odwzorowywania jego wyniku. W ich skład wchodzą więc setki akcji i obligacji największych firm świata (w takich proporcjach, w jakich obecnie są one notowane na danej giełdzie), co sprawia, że fundusze ETF z natury charakteryzują się bardzo szeroką dywersyfikacją i rozkładem ryzyka. Kupując udziały w funduszu ETF, które są świetną inwestycją długoterminową, stajesz się więc poniekąd udziałowcem setek spółek. 

Fundusze inwestycyjne z kolei dzielą się na te zarządzane aktywnie i pasywnie. Te pierwsze stosują strategię aktywnego zarządzania, która wiąże się z większą koncentracją portfela, a co za tym idzie znacznie mniejszą dywersyfikacją ryzyka. Profesjonaliści zarządzający tego rodzaju funduszami, inwestują pozyskane środki w różne instrumenty finansowe, co najmniej kilkudziesięciu podmiotów, a ryzyko inwestycyjne nie zależy w tym przypadku od wyników całego indeksu (jak ma to miejsce przy funduszach ETF), ale od poziomu agresywności funduszu, czasu inwestycji i umiejętności zarządzających nim specjalistów.

Fundusze inwestycyjne zarządzane pasywnie, w szczególności fundusze indeksowe są podobne do ETFów i tak jak one automatycznie naśladują skład wybranego rynku, z celem polegającym na odwzorowaniu jego wyniku.

Ze względu na bardzo szeroką dywersyfikację, inwestycja w fundusze ETF lub fundusze indeksowe inwestujące w ETFy nie jest aż tak agresywna i wiąże się niższym poziomem ryzyka niż inwestowanie w fundusze aktywnie zarządzane.

Wybierając fundusze ETF lub fundusze pasywne inwestujące w ETFy, inwestor otrzymuje dostęp do takiej ilości aktywów, jaka nie byłaby dla niego osiągalna w ramach indywidualnej inwestycji. Dla przykładu – wybierając fundusz ETF naśladujący amerykański indeks S&P 500 otrzymujesz koszyk akcji składający się z udziałów w 500 różnych spółkach. Gdybyś chciał na własną rękę zakupić akcje tylu firm, koszt i czas, jaki musiałbyś na to poświęcić, byłyby ogromne, a tak w ciągu kilku kliknięć i za niewielką opłatą za zarządzanie portfelem otrzymujesz szeroko zdywersyfikowany portfel z akcjami i obligacjami największych graczy na świecie.

Płynność – czyli bieżący dostęp do zainwestowanych środków

Fundusze ETF, podobnie jak standardowe akcje, notowane są na giełdzie. Dzięki temu są w pełni elastyczne, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować się je sprzedać i wypłacić zainwestowane środki wraz z zyskiem. Dzięki platformom online, cała operacja potrwa zaledwie kilka sekund. Klasyczne fundusze, które nie są przedmiotem obrotu na giełdach, wymagają wystąpienia z nich, co trwa zazwyczaj kilka dni i może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Koszty kontra zyski

Jedną z podstawowych zalet funduszy ETF (zaraz obok szerokiej dywersyfikacji ryzyka) są stosunkowo niskie i przejrzyste opłaty. Niskie koszty są wynikiem pasywnego charakteru produktu i jego automatyzacji. Jak wspominaliśmy, fundusze ETF i inwestycje pasywne automatycznie naśladują indeksy, dzięki temu zaangażowanie i zarządzanie nimi przez ludzi jest dużo mniejsze, w przeciwieństwie do klasycznych funduszy zarządzanych aktywnie. 

W przypadku zautomatyzowanych inwestycji w niskokosztowe fundusze ETF musisz zazwyczaj liczyć się jedynie z roczną opłatą za zarządzanie portfelem (nie przekraczającą zazwyczaj 2,5% rocznie), podczas gdy opłaty i prowizje za zarządzanie i administrowanie funduszami aktywnymi wynoszą nawet do 5% wartości inwestycji. To właśnie niskie opłaty w połączeniu z odwzorowywaniem wyników indeksu sprawiają, że fundusze ETF i fundusze indeksowe inwestujące w ETFy cieszą się ogromną popularnością w USA i rosnącą popularnością w Polsce.

Podsumowując, jeśli chcesz zdywersyfikowanej i niskokosztowej inwestycji, przyjrzyj się bliżej funduszom ETF i inwestującym w nie funduszom pasywnym. Jeśli natomiast chcesz pobić średnie wyniki rynku i jesteś gotów na wyższe ryzyko, ale i opłaty, zainwestuj w klasyczne fundusze inwestycyjne. Przed wyborem takiego funduszu, dokładnie sprawdź jednak jego wyniki historyczne oraz tabelę opłat i prowizji. 

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę