Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Cyfrowi nomadzi. Kim są, jak żyją, a przede wszystkim – jak zostać jednym z nich?

Jak zostać cyfrowym nomadą?

Cyfrowi nomadzi to ludzie, którzy wykorzystują zdobycze technologii informacyjno-komunikacyjnych, by zarabiać pieniądze, a jednocześnie wieść dość nowoczesny, koczowniczy tryb życia. W praktyce oznacza to często pracę zdalną wykonywaną z dalekich zakątków świata, w ramach spełniania marzeń o podróżowaniu, niezależności i wolności (w tym także wolności finansowej). Cyfrowymi nomadami zostają często ludzie, którzy mają dość pracy „od-do” i którzy dzięki udanej inwestycji, dochodowi pasywnemu, zaoszczędzonym lub zarobionym pieniądzom, mogą pozwolić sobie na przejście na wcześniejszą emeryturę i zostawienie „etatu”, nawet jeśli wiązać by się to miało z nieco niższymi zarobkami.

Jak żyją cyfrowi nomadzi, co ich motywuje, z jakimi problemami się stykają i gdzie najczęściej „koczują”? Jeśli marzysz o takim życiu, przeczytaj nasz artykuł i zobacz z czym wiąże się taki tryb życia.


Wśród cyfrowych nomadów spotyka się najczęściej:

 • niezależnych finansowo, młodych, jak i starszych przedsiębiorców, których zawód lub umiejętności umożliwiają pracę zdalną wykonywaną na potrzeby ich własnych klientów lub w ramach kontraktów B2B,
 • osoby pracujące dla branży finansowej, branży IT lub wywodzące się z blogosfery / IG
 • emerytów – w tym „wcześniejszych emerytów”, 
 • rentierów oraz 
 • osoby, które na czas zimy przenoszą się w cieplejsze zakątki świata (z ang. snowbirds)

Cyfrowi nomadzi pracują zazwyczaj z:

 • kawiarni i restauracji,
 • kawiarenek internetowych,
 • bibliotek publicznych,
 • powierzchni co-workingowych,
 • wynajętych mieszkań,
 • kamperów,
 • a nawet z baru na plaży  

Podstawowym narzędziem pracy każdego nomady jest oczywiście laptop i dostęp do Internetu, który w obecnych czasach możliwy jest nawet z poziomu telefonu komórkowego. 

Jeśli chodzi o konkretne lokalizacje i szerokość geograficzną, to wśród popularnych destylacji wymienia się:

  • Tajlandię, Bali, Cypr, Talin i Tibilisi, a wśród destynacji z wyższymi kosztami życia występują 
  • Lizbona i Oslo

Co motywuje cyfrowych nomadów do wyjazdu?

Co sprawia, że osoby - ludzie o ugruntowanej pozycji zawodowej, decydują się opuścić stałe miejsce zamieszkania, wyjść z biura i zacząć pracować z wybranego zakątku świata? Wśród najczęstszych powodów, cyfrowi nomadzi wymieniają potrzebę poczucia wolności i niezależności – i to zarówno jeśli chodzi o miejsce zamieszkania jak i finanse, chęć zwiedzania świata, zew przygody. 

Postaciami, które motywują cyfrowych nomadów do działania są: autor poradników i inwestor Tim Ferriss (polecamy jego książkę „4-godzinny tydzień pracy”), Allen David, autor książki „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” oraz Mark Manson, amerykański publicysta, bloger i przedsiębiorca oraz autor książki „Subtelnie mówię F*ck! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie”.

Jak zostać cyfrowym nomadą?

Aby zostać cyfrowym nomadą poza szczerymi chęciami i otwartością na zmiany, potrzebujesz przede wszystkim poduszki finansowej, dzięki której wyruszysz w podróż i która zapewni Ci zabezpieczenie na wypadek mniejszej ilości zleceń, choroby, utraty sprzętu do pracy, etc. 

Przebywając w coraz to nowych destynacjach, z pewnością będziesz także chciał(a) zwiedzić turystyczne atrakcje, zrobić sobie kilka dni wolnego, spróbować nowych aktywności sportowych, lokalnej kuchni, itp. Musisz także zapewnić sobie mieszkanie. To wszystko kosztuje, dlatego zanim zmienisz styl życia i wyruszysz w podróż, musisz zgromadzić majątek by zapewnić sobie zabezpieczenie finansowe. 

Jednym ze sposobów na stworzenie takiego zabezpieczenia, a także na uzyskanie w przyszłości wolności finansowej, jest znalezienie stałego źródła dochodu pasywnego. Może być nim efektywna i inwestycja (na przykład w fundusze ETF), jak również sprzedaż czy długoterminowy wynajem nieruchomości. 

Nie wszystko złoto…

Bycie cyfrowym nomadą na pierwszy rzut oka może wydawać się spełnieniem marzeń wielu zmęczonych rutyną dnia codziennego freelancerów i przedsiębiorców. Taki styl życia ma jednak także swoje wady, a należą do nich tęsknota za związkiem, rodziną i domem, samotność oraz brak poczucia przynależności do grupy / lokalnej społeczności. 

Jeśli zaś chodzi o praktyczne aspekty życia, cyfrowi nomadzi zmagają się z problemami z ubezpieczeniem zdrowotnym, wizami pracowniczymi, lokalnymi podatkami i prawem. Duży problem może także stanowić utrata ważności paszportu lub wizy oraz znalezienie pewnego i szybkiego łącza internetowego, a także różnica czasu i związane z nią problemy z komunikacją z klientem czy zleceniodawcą.

Z zasady pozbawieni społeczności do której mogliby przynależeć, cyfrowi nomadzi tworzą własną globalną wioskę, łącząc się i komunikując za pomocą dedykowanych aplikacji, poprzez które wymieniają się dobrymi adresami, wrażeniami, dzielą się radami i wzajemnym wsparciem.

Wszystko wskazuje na to, że cyfrowych nomadów będzie przybywać. Rozwój technologii i rozwiązań dla pracy zdalnej napędzany pandemią Covid-19, w tym zmianami na rynku Airbnb, który odchodzi od wynajmu krótkoterminowego na rzecz długoterminowego, sprzyja pracy w nowych warunkach, nie koniecznie w tym samym kraju czy na tym samym kontynencie, z którego się wywodzimy. Jeśli jesteś otwarty na to co nowe, możesz w 100% wykonywać swoją pracę zdalnie i masz zabezpieczenie finansowe, Ty także możesz dołączyć do ludzi, którzy cieszą się niezależnością i wolnością - geograficzną oraz finansową – wystarczy odpowiednio wszystko zaplanować!

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę