Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Czy warto inwestować w srebrne monety?

Czy srebrne monety mogą być przydatne również dzisiaj? Oczywiście! Dowiedz się, jakie zastosowania dla srebrnych monet niosą obecne realia rynkowe.

Czy warto inwestować w srebrne monety?

W czasach, gdy nie było w obrocie papierowego pieniądza, monety wykonane z metali szlachetnych były popularnym środkiem płatniczym. Czy srebrne monety mogą być przydatne również dzisiaj? Oczywiście! Dowiedz się, jakie zastosowania dla srebrnych monet niosą obecne realia rynkowe.

Od czego zależą ceny srebrnych monet?

Obrót srebrnymi monetami można porównać do handlu metalami szlachetnymi. Tego typu transakcje mogą kojarzyć się z historycznymi wydarzeniami. Aż do połowy XX w. srebro było wykorzystywane jako środek płatniczy. Dziś srebrne monety to sposób na ulokowanie kapitału.

Ceny srebrnych monet zależą od aktualnego kursu srebra notowanego na giełdach. Kurs tego szlachetnego surowca podawany jest w cenie za uncję. Uncja to jednostka masy równa 31,1035 g. Ceny srebra są uwarunkowane m.in. zapotrzebowaniem na ten surowiec. Około 15–30% światowego wydobycia pożytkowane jest na cele inwestycyjne. Polski koncern KGHM jest trzecim na świecie pod względem wydobycia tego cennego kruszcu.

Czym są srebrne monety bulionowe?

Srebrne monety bulionowe to ceniony instrument inwestycyjny. Termin „bullion” pochodzi z języka francuskiego i oznacza metale szlachetne w sztabach. Na przełomie XV i XVI wieku bulionizm był utożsamiany z bogactwem. Srebrne monety bulionowe, zwane także monetami lokacyjnymi lub inwestycyjnymi, stanowią wartościowe źródło dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

W obiegu można znaleźć srebrne monety o różnej gramaturze. Srebrne monety inwestycyjne najczęściej ważą jedną uncję i są wykonane ze srebra o najwyższej próbie, tj. 999.9. Do popularnych srebrnych monet uncjowych należą:
- Amerykański Orzeł – Moneta produkowana w USA od 1986 roku. Ma średnicę 40,6 mm i grubość 2,98 mm. Rocznie produkowanych jest od 20 do 40 mln sztuk.
- Kanadyjski Liść Klonowy – Moneta produkowana w Kanadzie od 1988 roku, w obecnej formie wytwarzana od 2004 roku. Ma średnicę 37,97 mm i grubość 3,29 mm. Roczna produkcja wynosi od 20 do 30 mln sztuk.
- Wiedeńscy Filharmonicy – Moneta emitowana przez Mennicę Austriacką od 2008 roku. Ma średnicę 37 mm i grubość 3,2 mm. Roczna produkcja wahała się od 3,4 do 17,8 mln sztuk.

Poza najpopularniejszymi modelami opisanymi powyżej, na rynku dostępne są także inne rozpoznawalne srebrne monety bulionowe, takie jak Krugerrand, Australijski Kangur oraz Chińska Panda.

 

Przeczytaj również: W co warto inwestować małe kwoty? Podpowiadamy!.

Monety inwestycyjne srebrne jako lokata kapitału

Inwestowanie w metale szlachetne należy do klasycznych, sprawdzonych form lokowania kapitału. Przemawia za tym długa tradycja oraz stosunkowo stabilna wartość tych surowców w długim horyzoncie czasowym. Inwestowanie w srebro zazwyczaj nie przynosi ogromnej stopy zwrotu, ale inwestorzy często wybierają tę formę lokowania kapitału ze względu na niskie ryzyko strat finansowych.

Inwestując w srebrne monety, najlepiej pozostać przy popularnych modelach. Dzięki temu później nie będzie problemu z ich sprzedażą.

Zainwestuj z Mooninvest!

A jeżeli chcesz poznać inne sposoby na inwestowanie pieniędzy, np. w fundusze ETF, pobierz naszego darmowego ebooka i wybierz model najlepszy dla Ciebie!

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

 

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę
 

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę