Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

W co warto inwestować małe kwoty? Podpowiadamy!

Chcesz zacząć przeznaczać małe kwoty na budowanie swojego przyszłego kapitału? Zobacz, w co warto inwestować.

Inwestowanie małych kwot może być doskonałym sposobem na budowanie oszczędności i zwiększanie swojego majątku z biegiem czasu. Nawet niewielkie sumy, inwestowane regularnie i mądrze, mogą przynieść znaczące korzyści w przyszłości. 

Istnieje wiele możliwości inwestowania drobnych sum pieniędzy, które pozwalają na ich pomnożenie. Zanim jednak zaczniesz to robić, uporządkuj z naszą pomocą swój budżet domowy!

W co inwestować małe kwoty – najpierw spłać własne długi

Zastanawianie się, w co inwestować małe kwoty nie ma sensu, kiedy masz aktywne pożyczki i kredyty konsumenckie. Twoim priorytetem powinna być jak najszybsza ich spłata. W ten sposób uzyskasz maksymalnie dużą stopę zwrotu równą Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania zaciągniętych zobowiązań. Dodatkowo zmniejszysz ryzyko finansowe we własnym życiu, co niewątpliwie przyczyni się do poprawy jego komfortu.

Inwestycja małych kwot – zbuduj finansową poduszkę bezpieczeństwa

Kiedy już pozbędziesz się osobistych zobowiązań, to jeszcze nie jest czas na stawianie sobie pytań, jak pomnażać małe kwoty własnych oszczędności. Teraz nadchodzi kolej na budowanie poduszki bezpieczeństwa finansowego dla Ciebie i Twojej rodziny. Optymalną jej wielkością będzie suma półrocznych wydatków gospodarstwa domowego. Tego rodzaju oszczędności będą stanowić zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami życia codziennego i dawać bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

No dobrze skoro już wiemy co powinniśmy zrobić najpierw sprawdźmy kilka dostępnych dla każdego pomysłów, w co warto inwestować małe kwoty.

Zbieranie do wirtualnej skarbonki

Masz w domu skarbonkę, do której wrzucasz drobne, które zostają Ci po zakupach albo innego rodzaju wydatkach? Jedną z fajnych metod na nakarmienie swojej świnki jest na przykład ustalenie ze sobą, że każdą monetę 5 zł jaką dostaniemy w nasze ręce zawsze wrzucimy do skarbonki. A jeśli na przykład mamy 5 zł i będziemy musieli je wydać, wtedy do świnki wrzucamy podwójną sumę - 10 zł. Takie skarbonki mogą potem pomóc nam w nagłych przypadkach, a zdarzało się nawet nam, że za zebrany w taki sposób kapitał mogliśmy kupić tanie bilety Wizzair czy Ryanair na wakacje gdzieś do miasta w Europie.
To co proponujemy to ustalenie ze sobą pewnego rodzaju challange’u. Na przykład jeśli kupujesz sobie kawę na mieście albo drożdżówkę, lub pieczywo czy inne produkty, na które cyklicznie wydajesz środki ze swojego budżetu domowego, to przy każdym takim zakupie przelewaj sobie dodatkowo na swoje konto oszczędnościowe określoną kwotę np. 5 lub 10 zł.

W niektórych bankach można włączyć taką opcję, że przy każdej realizowanej transakcji “końcówkę” albo określoną drobną procentowo kwotę bank przeleje dla Ciebie na Twoje konto oszczędnościowe. Tego typu programy nazywane są smart saver lub podobnie. 

To pozwoli Ci w szybki i prosty sposób wykreować pierwsze oszczędności. Pamiętaj tylko, żeby ich nie przelewać z powrotem na wydatki!

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to dobry start! Chociaż oprocentowanie może być niskie, to jest to pewny sposób na gromadzenie oszczędności. Warto zwrócić uwagę na konta oferujące wyższe oprocentowanie lub dodatkowe bonusy za regularne wpłaty czy przekazanie tzw. nowych środków (funduszy, które wcześniej nie były gromadzone na żadnym koncie w danym banku).

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne pozwalają na rozpoczęcie inwestowania już od małych kwot. Inwestując w fundusz, powierzamy swoje pieniądze profesjonalnym zarządzającym, którzy inwestują je w różnorodne aktywa, takie jak akcje, obligacje czy nieruchomości. Można zacząć od niewielkich wpłat i stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie.

Fundusze ETF

Czy wiesz, że wg Warrena Buffetta fundusze ETF to najlepsze produkty, jakie powinien wybrać początkujący inwestor? Są to rozwiązania, które automatycznie naśladują wybrane indeksy giełdowe, tym samym odwzorowując wyniki danego rynku. Cechują się one niższym ryzykiem niż aktywne inwestowanie w akcje. Świetnym narzędziem do inwestowania w ETFy jest Mooninvest - inteligentne i proste rozwiązanie oferujące niskokosztową i zautomatyzowaną inwestycją w te fundusze. Więcej o ETF przeczytasz tu: https://mooninvest.pl/produkt/etf, a platformę Moon poznasz lepiej w sekcji: https://mooninvest.pl/produkt/korzysci

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę

Edukacja i rozwój osobisty

Na koniec ostatnia kategoria - wcale nie taka oczywista - edukacja i rozwój osobisty. Inwestowanie w siebie poprzez kursy, szkolenia i książki może przynieść długoterminowe korzyści. Rozwijanie swoich umiejętności zawodowych i osobistych zwiększa potencjał zarobkowy i otwiera nowe możliwości kariery.

Nie wiesz od czego zacząć?

Inwestowanie małych kwot nie tylko jest możliwe, ale również korzystne na dłuższą metę. Jeśli nie wiesz w jaki sposób zacząć swoją przygodę z inwestycjami, załóż konto w Mooninvest, zautomatyzowanym i przeznaczonym zarówno dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z inwestycjami, jak i tych, którzy są już inwestorami, narzędziu z wieloletnim doświadczeniem w pomnażaniu oszczędności w Europie oraz pod nadzorem regulacji instytucji finansowych i KNF. Chcesz dowiedzieć się więcej jak działa platforma Mooninvest? Sprawdź tu: https://mooninvest.pl/produkt/jak-to-dziala 
I co jest świetne możesz wpłacać środki na swoje konto już od 50 zł miesięcznie!
Nasza platforma celuje w 9% roczną stopę zwrotu, a to razem z procentem składanym (więcej o procencie składanym możesz przeczytać tu: jak działa procent składany) pozwoli Ci na realizację swoich marzeń lub celu finansowego jakim może być zbieranie na zakup nieruchomości, emerytura, czy cokolwiek innego na co chciałbyś zacząć odkładać.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę