Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Jak oszczędzać dla dzieci: Praktyczny przewodnik

Każdy rodzic pragnie zapewnić swoim pociechom dobry start w dorosłość, a to wymaga odpowiednich środków. Warto oszczędzać dla dzieci – i to jak najwcześniej.

Mama oszczędza z córką.

Zdarzyło Ci się pomyśleć, że nie stać Cię na dziecko? Nic dziwnego. Wydatki związane z potomstwem są znaczne i z czasem tylko rosną. Niezależnie od tego, czy masz już dzieci, czy dopiero myślisz o powiększeniu rodziny, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Badania pokazują, że utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje średnio 240 000 zł, a te dane nie uwzględniają tego, że osiągnięcie pełnoletności przez dzieci nie oznacza dla rodziców końca trosk finansowych. Każdy rodzic pragnie zapewnić swoim pociechom dobry start w dorosłość, a to wymaga środków podczas studiów czy pomoc w zakupie pierwszego mieszkania. 

Oszczędzać na dzieciach czy raczej dla nich?

Napiszemy to od razu: oszczędzanie na dzieciach to nie jest dobry pomysł. Oczywiście nie chodzi o spełnianie każdej zachcianki i meblowania mieszkania zestawami LEGO, ale o faktycznych potrzebach. Każdemu rodzicowi zależy na zapewnieniu dziecku jak najlepszego startu w przyszłość. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prywatną, czy publiczną edukację, prawdopodobnie będzie potrzebowało dodatkowych kursów, korepetycji czy lekcji języków obcych. Do tego wyjazdy za granicę, dzięki którym będą poszerzać horyzonty, czy zajęcia ponadprogramowe związane z ich pasją, które zawsze wiążą się z wydatkami. Odpowiedź jest zatem jasna: warto zacząć oszczędzać dla dzieci – i to jak najwcześniej

Z poniższego tekstu dowiesz się, jak skutecznie odkładać pieniądze dla dzieci zarówno w krótkim, jak i długim okresie, a także tego, jak zaangażować swoje pociechy w proces budowania ich finansowej przyszłości.

Jak oszczędzać na dzieci krótkoterminowo?

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad wydatkami, które czekają Cię w najbliższych latach. Mowa tu o takich kosztach, jak wspomniane już zajęcia pozaszkolne, ale też opieka nad dzieckiem, potrzeby zdrowotne, a także codzienne wydatki związane z rosnącymi potrzebami dziecka – od nowych ubrań po większe łóżko. Odkładanie nawet niewielkich sum każdego miesiąca pozwoli ci zrealizować te cele bez zaciągania pożyczek.

Oszczędzanie krótkoterminowe to również świetny sposób na wprowadzenie pojęcia oszczędzania do dziecięcego słownika, nauczenie dzieci szacunku do pieniędzy i zarządzania swoimi środkami. Możesz np. zachęcić dziecko do odkładania części kieszonkowego na upragnioną zabawkę, co nie tylko wprowadzi je w świat finansów, ale także nauczy cierpliwości.

Popularne opcje krótkoterminowego oszczędzania:

Konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem – Takie konta działają podobnie jak standardowe rachunki oszczędnościowe, ale oferują znacznie wyższe oprocentowanie, co pozwala na szybsze gromadzenie odsetek. W 2024 roku oprocentowanie takich kont wynosi nawet 5,25%, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób szukających niskiego ryzyka. Środki na takich kontach są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 250 000 zł.

Lokata terminowa – Lokata to opcja dla tych, którzy mają większą kwotę do zainwestowania i chcą, by te środki przyniosły stabilny, przewidywalny zysk. Lokaty zazwyczaj mają wyższe oprocentowanie niż standardowe konta oszczędnościowe, ale wiążą się z koniecznością zamrożenia środków na określony czas. Jest to dobra opcja, jeśli planujesz większe wydatki w ciągu najbliższych kilku lat, np. na edukację dziecka, a jednocześnie nie potrzebujesz do nich pełnego dostępu każdego miesiąca. 

Jak oszczędzać na dzieci długoterminowo?

Zastanawiając się nad przyszłością dziecka, warto myśleć też długoterminowo, o wydatkach takich, jak edukacja (studia), zakup pierwszego mieszkania, czy środki na start w dorosłe życie. Pieniądze na ich pokrycie należy oszczędzać jak najszybciej, by systematyczne odkładanie nie obciążyło zanadto domowego budżetu

Tutaj warto rozważyć inwestycje, które przyniosą większe efekty niż samo oszczędzanie, choćby dlatego, że inflacja może znacząco osłabić wartość zgromadzonych środków. Przy inwestowaniu pieniądze pracują na dodatkowy zysk, który również może być reinwestowany. 

Popularne opcje długoterminowego oszczędzania:

Obligacje Skarbu Państwa lub firmowe - obligacje to instrumenty dłużne. Nabywając obligacje “pożyczasz” emitentowi (podmiotowi, który udostępnia obligacje) pieniądze, a on zobowiązuje się zwrócić je z zyskiem. Z reguły obligacje są raczej nisko oprocentowane, ale łączą się też z dość niskim ryzykiem. To rozwiązanie korzystne dla osób, które nie lubią ryzykować.

Lokaty długoterminowe - Lokaty długoterminowe są oprocentowane lepiej niż konto oszczędnościowe i, podobnie jak obligacje, wiążą się z małym ryzykiem inwestycyjnym. Wymagają zamrożenia środków na długi okres. Lokaty nie można “dofinansować” w trakcie jej trwania. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają większą gotówkę, którą chcą zamrozić. Problemem może być oprocentowanie. Przy wysokiej inflacji może się okazać, że lokata nie przynosi zysków, bo jej oprocentowanie jest zbyt niskie, by “pokonać” malejącą wartość pieniądza. 

Fundusze inwestycyjne - Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne ETF. To fundusze notowane na giełdzie, których zadaniem jest odwzorowanie danego rynku. Produkty inwestycyjne oparte o fundusze ETF są bardzo szeroko zdywersyfikowane i celują w zysk na poziomie średniej rynkowej, dzięki czemu cechują się zazwyczaj niższym ryzykiem inwestycyjnym (choć takie zawsze istnieje). Kupując jednostki uczestnictwa w ETF, kupujesz tak naprawde koszyk różnych aktywów, co sprawia, że nawet jeżeli kilka aktywów odnotuje straty, to w ogólnym rozliczeniu powinny przynieść zysk.

Fundusze mogą wypracować zyski znacznie większe niż obligacje czy lokaty i są stosunkowo bezpieczne, dzięki czemu to kusząca opcja również dla początkujących inwestorów. Zarobione pieniądze można reinwestować, a saldo inwestycyjne systematycznie powiększać dopłatami. Więcej o funduszach ETF przeczytasz w naszym Poradniku: ETF - co to jest? Kompendium wiedzy. Inwestowanie w nie jest proste – wystarczy, że otworzysz darmowe konto na naszej platformie Mooninvest. Szczegóły znajdziesz w sekcji: Jak to działa?

 

Pobierz nasz e-Book

Sprawdź, jak zdobyć niezależność i wolność finansową z Moon. Pobierz nasz ebook, zobacz jak to działa i co możesz zyskać.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę
 

Jak zaangażować dzieci w proces oszczędzania?

Oszczędzanie dla dzieci to jedna rzecz, ale równie ważne jest nauczenie ich, jak mądrze zarządzać pieniędzmi. Im wcześniej zaczną rozumieć wartość pieniądza, tym lepiej będą przygotowane do podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych w dorosłym życiu.

Kilka pomysłów, jak nauczyć dzieci oszczędzania:

Rozmowy o finansach – Wprowadzenie dzieci w tematykę finansową może być proste. Możesz zaczynać od prostych rozmów o tym, jak działa kieszonkowe, a z czasem wprowadzać bardziej zaawansowane pojęcia, jak budżetowanie czy oszczędzanie na większe cele.

Kieszonkowe z podziałem na cele – Dając dziecku kieszonkowe, możesz podzielić je na część przeznaczoną na wydatki bieżące i na oszczędności. W ten sposób dziecko nauczy się, że nie wszystko należy wydawać od razu, a oszczędzanie to dobry nawyk.

Zakładanie dziecięcego konta oszczędnościowego – Wiele banków oferuje specjalne konta oszczędnościowe dla dzieci, którymi można zarządzać wspólnie z rodzicem. Dzieci widząc, jak zgromadzone przez nie środki rosną, mogą poczuć motywację do dalszego oszczędzania.

Jak zacząć oszczędzać dla dzieci?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka to długi proces, ale nie musisz zaczynać od wielkich kwot. Wystarczy ustalić konkretne cele i małymi krokami budować oszczędności, które z czasem mogą zamienić się w solidny kapitał.

Zrozum swoje możliwości finansowe – Oceń, ile jesteś w stanie odkładać każdego miesiąca, nie narażając swojego budżetu.
Wybierz odpowiednie narzędzia finansowe – Skorzystaj z produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych, które najlepiej odpowiadają Twoim celom.

Stwórz plan oszczędzania – Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. 
Już dziś zacznij inwestować z Mooninvest!

Zostań inwestorem dla swojej rodziny: załóż darmowe konto na platformie Mooninvest i rozpocznij swoją inwestycyjną przygodę z funduszami ETF. Skorzystaj z wiedzy doświadczonego partnera i generuj zysk bez śledzenia rynków. Nie potrzebujesz też wielkiego kapitału na start: możesz zacząć już od złotówki! Sprawdź, jakie jeszcze korzyści wiążą się z inwestowaniem przez naszą platformę.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę