Jak zgromadzić majątek i spełnić marzenia?

Sprawdź nasze porady i zostań kapitanem swoich oszczędności z Moon.

Najlepsze aplikacje do oszczędzania pieniędzy

Jakie są najlepsze aplikacje do oszczędzania pieniędzy

Jeśli podjąłeś lub podjęłaś już decyzję o oszczędzaniu, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które będą wspierać Cię w Twoim postanowieniu. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych aplikacji, które mniej lub bardziej bezpośrednio wpływają na zmniejszenie wydatków oraz zwiększenie oszczędności.

Aplikacje informujące o promocjach, okazjach i błędach cenowych

Najlepszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest niewątpliwie zmniejszenie wydatków na codzienne, a także okazjonalne zakupy. Dzięki dostępnym w sieci aplikacjom możesz w szybki sposób porównywać ceny produktów w sklepach internetowych – także po zeskanowaniu ich kodu kreskowego w sklepie stacjonarnym (aplikacja Ceneo), otrzymywać alerty o promocjach na interesujące Cię produkty, wyjątkowych okazjach, a nawet błędach cenowych w sklepach internetowych (Pepper), przeglądać gazetki promocyjne i zbierać punkty cashback za zakupy (Goodie) lub śledzić promocje w sklepach zlokalizowanych w Twojej okolicy (Sklepyinfo).

Aplikacje do przechowywania paragonów i kart lojalnościowych

Ile razy zdarzyła Ci się sytuacja, w której stojąc przy kasie zostałeś/-łaś zapytany/-a o kartę lojalnościową / klubową / stałego klienta? Najczęściej albo nie masz jej akurat przy sobie (bo ciężko zmieścić w portfelu wszystkie karty oferowane nam przez marki) albo nie chcesz jej mieć, bo potem i tak zapomnisz zabrać jej na zakupy. Jest na to prosty sposób, a tym sposobem jest aplikacja mobilna do przechowywania kart lojalnościowych (na przykład Stoccard). Zbieranie ich w wirtualnej przestrzeni pozwoli Ci łatwo zaoszczędzić pieniądze.

Podobnie wygląda sprawa paragonów, których nigdy nie możemy znaleźć wtedy, kiedy akurat są nam potrzebne, bo kupiony pół roku temu blender nagle odmówił współpracy, a drogie buty rozkleiły się po pierwszym jesiennym spacerze. To nie są małe kwoty, a dzięki systematycznemu dodawaniu paragonów do aplikacji (PanParagon), bez problemu zareklamujesz uszkodzone towary i otrzymasz zwrot pieniędzy lub nowy bądź naprawiony sprzęt.

Aplikacje ułatwiające kontrolowanie wydatków i prowadzenie domowego budżetu

Aby zaoszczędzić pieniądze, warto najpierw przejąć kontrolę nad wydatkami, a nic tak nie uzmysławia nam, gdzie podziała się nasza pensja, jak jasny i przejrzysty wgląd w comiesięczne wydatki, uporządkowane według kategorii. Narzędzia do kontrolowania wydatków  pokażą Ci także na czym możesz zaoszczędzić, a świadomość każdej wydanej złotówki, w bezpośredni sposób przyczyni się do ograniczenia efektu latte – czyli góry pieniędzy wydawanej często na zbędne i kosztowne przyjemności. Aplikacjami, które pomogą Ci skontrolować, a następnie opanować i zmniejszyć miesięczne wydatki są takie narzędzia jak: 1Money, Money Manager lub darmowa aplikacja Wallet.

 Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny warto także mieć ją w formie mobilnej z aplikacją mkdr, by bez względu na to gdzie jesteś, móc skorzystać z licznych, obowiązujących dzięki niej zniżek. 

Automatyzacja, Twój  najlepszy przyjaciel na drodze do oszczędzania

Jeśli chcesz się wzbogacić, koniecznie sprawdź jakie automatyzacje oferuje dla oszczędzających Twój bank. Wiele instytucji finansowych oferuje obecnie ciekawe, zautomatyzowane rozwiązania, dzięki którym nie będziesz musiał pamiętać o odkładaniu pieniędzy lub robieniu przelewu na konto oszczędnościowe, a także będziesz oszczędzać w sposób, którego nawet nie odczujesz. Wśród dostępnych rozwiązać jest zaokrąglanie transakcji do 5 lub 10 zł (i przelewanie reszty na specjalne konto) lub odkładanie tam 10% z każdej dokonanej transakcji.  

Jeśli inwestujesz i systematycznie zasilasz swoją inwestycję (na przykład będąc udziałowcem w funduszu ETF – co jest łatwym, nowoczesnym i niezwykle popularnym obecnie sposobem na inwestowanie bez konieczności posiadania szczegółowej wiedzy oraz poświęcania inwestycji swojego czasu), także warto ustawić automatyczny przelew – najlepiej w kolejnym dniu po wpłynięciu Twojego wynagrodzenia. Dzięki temu masz pewność, że nie wydasz wszystkich pieniędzy z pensji, a dodatkowo pomnożysz swoje oszczędności. 

Cele oszczędnościowe – najlepsza motywacja do oszczędzania

Doskonałą motywacją do oszczędzania, również dostępną z poziomu Twojego telefonu lub komputera, jest oszczędzanie lub inwestowanie na konkretny – wybrany przez Ciebie cel. Wystarczy, że otworzysz konto lub portfel inwestycyjny ze szczegółowo opisanym przeznaczeniem (zakup nieruchomości, podróż dookoła świata, studia dla dziecka lub emerytura) i będziesz regularnie zasilać je nawet niewielkimi wpłatami. Już sam widok takiej wirtualnej skarbonki (szczególnie jeśli wpłacone pieniądze generują zysk), zachęci Cię do dalszego oszczędzania.

Wszystkie wymienione wyżej aplikacje i narzędzia nie spełnią swojego zadania jeśli Ty nie spełnisz podstawowego warunku, który nierozerwalnie związany jest z oszczędzaniem. Bądź zdyscyplinowany i systematyczny, bo tylko regularne korzystanie z tego typu aplikacji i regularne oszczędzanie, sprawią, że osiągniesz swój cel.

Gotów do startu?

Otwórz darmowe konto i zacznij już dziś pomnażać swoje oszczędności, a jeśli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Zacznij inwestować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać najlepsze porady dotyczące oszczędzania i inwestowania. Podpowiemy Ci, jak zarobić dodatkowe środki i zdobyć wolność finansową.

Podaj poprawny e-mail
Musisz wyrazić zgodę